Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|

Masz ten banknot w domu? Niedługo straci ważność!

43
Podziel się:

Jeżeli posiadasz angielskie banknoty o nominałach 20 i 50 funtów, najlepiej wymień je lub wydaj. To ostatnie tygodnie, w których można korzystać z wersji papierowych banknotów, na których widnieje wizerunek Adama Smitha oraz Jamesa Watta i Matthew Boultona. Kiedy stracą ważność?

Masz ten banknot w domu? Niedługo straci ważność!
Banknoty o nominale 20 i 50 funtów niedługą stracą ważność. (Unsplash, Toa Heftiba)

Banknoty nie będą dłużej ważne 

Bank Anglii przypomina o tym, że już 30 września 2022 roku banknoty o nominałach 20 i 50 funtów stracą status prawnego środka płatniczego. Brytyjskie media ciągle przypominają o tym, by je wymienić lub wydać, jednak poza granicami Anglii nie jest już o tym tak głośno. 

Banknoty zostaną zastąpione przez polimerowe wersje. Minął już rok od pierwszej emisji polimerowego banknotu o nominale 50 funtów, na którym widnieje wizerunek naukowca oraz kryptologa Alana Turinga z Bletchley Park. Banknot polimerowy o nominale 20 funtów jest w obiegu dłużej. Na nim z kolei znajduje się wizerunek malarza Williama Turnera. 

Dlaczego papierowe banknoty zastępuje się polimerowymi? 

Zmiany podyktowane są przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa. Jak podają władze Banku Anglii, polimerowe banknoty są o wiele trwalsze i trudniejsze do podrobienia. Papierowe pieniądze są więc wycofywane z obiegu. Większość papierowych banknotów jest już zastąpiona nowymi, jednak w obiegu nadal pozostaje ponad 6 mld funtów papierowych o nominale 20 funtów i ponad 8 mld funtów papierowych o nominale 50 funtów. To ponad 300 mln banknotów 20-funtowych oraz 160 mln banknotów o nominale 50 funtów. 

Co można zrobić ze starymi banknotami?

Ostatni dzień na to, by móc posługiwać się starymi banknotami to 30 września 2022 roku. Po tym czasie korzystanie z nim będzie niemożliwe. Do tego czasu trzeba wydać je lub wymienić, a posiadacze mogą to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym rozwiązaniem jest zdeponowanie ich w brytyjskim banku. Podczas wybierania pieniędzy z konta otrzyma się nowe banknoty. Kolejną opcją jest wymiana za pomocą brytyjskiej poczty. Można także udać się do kasy Banku Anglii. 

Ryzykownym, choć akceptowalnym rozwiązaniem, jest wysłanie banknotów do siedziby Banku Anglii w Londynie (adres: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH). Do listu należy dołączyć dane do przelewu. Robi się to jednak na własne ryzyko. W przypadku zagranicznych kont, na które trafić mają środki, mogą pojawić się opłaty ze strony banku. Płatność będzie dokonywana jedynie na konta, które akceptują funty brytyjskie. 

Ostatnią z opcji jest skorzystanie z oferty kantorów, które skupują stare banknoty. Wiele z nich znajduje się np. na terenie Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
Turysta
2 miesiące temu
Co za bzdury oni piszą? przecież te funty już we wrześniu straciły na tym, że nie można było za nie kupić nic w Europie, świecie i w Anglii, natomiast tylko Bank Anglii wymienia cały czas te banknoty na banknoty obiegowe.
zzzz
2 miesiące temu
Jeśli ktoś honoruje prawo banku (centralnego) do unieważnienia banknotów, które nie mają nadrukowanej daty ważności, to honoruje bezprawie. Pieniądz powinien mieć wartość niezależnie od czasu, a argument że papierowy jest mniej trwały i dlatego zostały na rynku miliony egzemplarzy jest debilny i kropka ;)
jutako
2 miesiące temu
już szlabanów nastawyjali, żeby nikt nie mógł wjechać!!! A lasy państwowe zostały oddane izraelskim firmom tylko że ,,lasy" bo nie chodziło dosłownie o ziemie, tylko o drzewo. Żydy nie mogły się dobrać do lasów to dobrali się do drzewa i wycinaja nagminnie!!!
Plama
2 miesiące temu
Ale plame dajecie, teraz w pazdzierniku dajecie info. Ale portal informacyjny nie ma co.
mozna
2 miesiące temu
Taka wartosc drukowanych kolorowanek . Zlote monety ktore maja 200 tysiace lat sa wiecej warte niz wartosc metalu. Odwrotnie do malowanek. I co? I goooowno- dalej drukuja. Oni drukuja ? Ty tez zacznij drukowac kolorowanki wazne tylko na 1 dzien - na czas zrobienia zakupow.
Szary
2 miesiące temu
dobrze że nie piszecie o tym w grudniu aby wydać banknoty ważne do 30.09...Gratki :-)
kakaduczek
2 miesiące temu
Za chwilę będą wymieniali wszystkie pieniądze na nowe z wizerunkiem aktualnie panującego Karola III. Takie mają prawo. A za jeszcze trochę na takie z wizerunkiem Wiliama. Od funtów trzeba uciekać.
Wachmistrz
2 miesiące temu
"...Kantory tylko niektóre przyjmują te banknoty , ale pomniejszone o prowizje tak jak w bankach..." i potem sprzedają nieświadomym klientom dalej. Czysty zysk !
Gandalf
2 miesiące temu
Poważnie? I napisaliście o tym 4 października?
Majonez
2 miesiące temu
Dobrze że artykuł napisali w październiku o tym że we wrześniu funty papierkowe nr będą ważne
Haha
2 miesiące temu
W Rzeszowie już we wrześniu nie chcieli wymieniać, w Lublinie jeszcze jeden kantor wymieniał. Teraz już nigdzie nie wymienisz. Trzeba było ten artykuł pisać w sierpniu a nie kiedy jest już "po ptakach" czyli za późno! wp się ogarnęło!
W Anglii
2 miesiące temu
już ciężko wymienić.
sceptyk
2 miesiące temu
To jest chwyt poniżej pasa! Bank robi to celowo. Wiadomo, że część tych funtów nie wróci już na rynek, z różnych względów. Niedawno robił to samo Bank Szwajcarski. Ludzie ulokowali kapitał we frankach, a potem bujali się z wymianą, wycofanych banknotów...
Wetter
2 miesiące temu
Ale to samo robi juz EURO, bo mi taki gowniarz z PKO w Bydgoszczu nie chciał przyjac takich zielonych 100 Eurowek, twierdzac chamsko ze to sa falszywe pieniadze. One wygladaja tak jakby były "tłuste". Takich mlodych UBowcow macie jako bankierow...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić