aktualizacja 

"Mogę być winna grosika?". Zobacz, co się stanie, jeśli powiesz "nie"

213

W trakcie płatności gotówką za zakupy w sklepie spożywczym często pada pytanie: "czy mogę być winna grosika?". To zadziwiające, ale odpowiedź klienta może... anulować całe zakupy!

"Mogę być winna grosika?". Zobacz, co się stanie, jeśli powiesz "nie"
Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

W przypadku płacenia za zakupy kartą lub inną metodą bezgotówkową, zazwyczaj nie ma żadnych problemów. Przeszkodą może okazać się w zasadzie tylko brak połączenia z serwerami. Trzeba jednak przyznać, że dziś technologie płatnicze rozwinięte są na tyle mocno, że tego typu perturbacje zdarzają się sporadycznie.

Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

Jeżeli płacimy natomiast gotówką, to regularnie pojawia się pytanie: "czy mogę być winna grosika?". Trudno sobie wyobrazić, że ktoś mógłby kłócić się o taką sumę. Teoretycznie klient nie ma tutaj zbyt wiele do powiedzenia.

Teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, czyli konsument powinien mieć odliczoną kwotę - komentuje sprawę Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK, cytowany przez biznes.interia.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie myśleli, że ich nie widać. Siły specjalne Ukrainy w akcji

Chcesz grosika? Możesz mieć kłopoty

Jeżeli ktoś - choćby dla żartu - uparłby się, że chce grosika, to może wpakować się w niezłe kłopoty.

Prawo w żadnym miejscu nie zobowiązuje sprzedawcy do wydawania reszty z gotówki. Jeśli kasjer zapyta o możliwość niewydawania grosza, a my się nie zgodzimy, możemy zostać z niczym. Sprzedawca może zgodnie z przepisami w tej sytuacji odmówić wydania towaru i unieważnić transakcję - wyjaśnia biznes.interia.pl.

Kasjer musi odpowiednio umotywować swoją odmowę. Jeżeli rzuci tylko krótkie "nie, bo nie", to będzie to zdecydowanie za mało. Takie wytłumaczenie od sprzedawcy odmawiającego wydania reszty z gotówki może poskutkować karą grzywny. Kasjer za taki wybryk może zapłacić od kilkudziesięciu do nawet pięciu tysięcy złotych!

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić