Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. OKT
|

Morawiecki zapowiada 100 zł w portfelach więcej. Co szykuje rząd?

139
Podziel się:

Rząd idzie na wojnę z inflacją. Premier wskazuje na aspekty drugiej edycji tarczy antyinflacyjnej: obniżka do zera VAT-u na żywność i obniżenie do 8 proc. VAT-u na paliwo. Zmiany mają wejść w życie już 1 lutego. "To będzie fundamentalna zmiana cenowa" - mówił premier

Morawiecki zapowiada 100 zł w portfelach więcej. Co szykuje rząd?
Mateusz Morawiecki wskazuje na zalety 2 edycji tarczy antyinflacyjnej (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Morawiecki zapowiada, że od 1 lutego w Polsce będzie obowiązywała zerowa stawka podatku VAT na żywność. — Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld zł, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów — przekazał premier.

Zobacz także: Czy „tarcza antyinflacyjna” pomoże? Posłanka KO o „przaśnej propagandzie”

Ceny żywności i paliw w dół

Jak wskazał Morawiecki, obniżce ulegną także ceny paliw. Premier informował, że dzięki obniżce stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. ceny na stacjach powinny spaść średnio o 60-70 gr na litrze benzyny, czy oleju napędowego.

100 zł w kieszeniach Polaków

Morawicki wskazał, że podatek VAT nie jest zarobkiem przedsiębiorców, a ciężar obniżenia podatków bierze na siebie budżet państwa. Premier zaapelował, by weryfikować, czy sklepy faktycznie obniżyły ceny.

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to - jak zaznaczył Morawiecki - kolejne "dziesiątki złotych". Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych — przekazuje "Super Express".

Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(139)
Tak tak
4 miesiące temu
Polak zaoszczędzi az 45 zeta...i zapewne dlatego kaczyński dał swojej świcie po 70 % podyżki czyli około 8 tysia na reke...
Tak tak
4 miesiące temu
Żona morawieckiego sprzedała nieruchomości za kilkaset milionów...no to chyba te 5 złotych obnizk na wszystkim jej nie dotyczy...
emeryt 75
4 miesiące temu
Ty Morawiecki na 100 zł nawet splunąć nie chcesz a nam wmawiasz że to wielka kwota, przy takiej drożyźnie te 100 zł wsadź sobie. Ukradłeś mi 425 zł wolne od podatku dowalając dodatkowy 9% podatek na państwową służbę zdrowia za którą zgodnie z Konstytucją ma płacić rząd z podatków.
Dacza czeka
4 miesiące temu
Agent ANTON miał tylko rozwalić armie /śmigłowce,okrety,drony,wywiad/ a udało mu się rozwalic cały kraj....
bogusz49
4 miesiące temu
Za te 100 zł niech ten dobroczyńca kupi sobie waciki, a nam da chociaż jedną czwartą tej podwyżki co sam dostaje.
vdsa
4 miesiące temu
Czy Premier nie mówił, że wszystko ma być tańsze o 5 zł? Jutro idę po chleb za 3 z dopłatą 2 zł.…i paliwo po 70 groszy W TV mówili, że ceny spadły, a Polakom żyje się lepiej. Musztarda tańsza o 24 grosze! Ale na poważnie – inflacja bije rekordy – kupujemy zbyt wiele rzeczy. Nowe samochody, telefony, telewizory i inne „zabawki” tracące na wartości. Ważne jest ile się zarabia, ale ważniejsze jak i ile się wydaje. Niejeden bogacz już zbankrutował przez nieumiejętne wydawanie pieniędzy. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi nauczyć radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By starali się zrobić tak, aby to pieniądze pracowały na nich, a nie oni na pieniądze.
WACEK
4 miesiące temu
Z TA ZYWNOSCIA TO KPINA PO SWIATECZNYCH PROMOCJACH CENY W STYCZNIU POJDA O 20% ZEBY W LUTYM MOGLY SPASC O 5%
xxxl
4 miesiące temu
nie dajcie się omotać oszustowi oni wiedzieli o inflacji i dali sobie podwyżki w tysiącach a tu wyleciał sto złoty jaja sobie robi nigdy więcej gangu prawicy czyli Prezesa i Służby
pam
4 miesiące temu
Wywalą 7 mld zł. i nic to nie da, bo wszystko i tak podrożeje.
jan
4 miesiące temu
dla PISu Polska się nie liczy, gotowi nawet oddać ją Putinowi aby tylko trzymać się u władzy.
Piękny Janusz
4 miesiące temu
To jest totalny populizm. Historia innych krajów uczy, że żywność nie stanieje proporcjonalnie do obniżki VAT, a tylko o połowę tej obniżki. W ogóle tego nie odczujemy. Po ponownym przywróceniu stawek podatku będzie natomiast podwyżka o 100 procent zwyżki. De facto żywność więc zdrożeje, nie licząc oczywiście innych, bardziej istotnych przyczyn, które spowodują, że zdrożeje bardzo. To po pierwsze. Po drugie, władza nauczyła się drukować na wielką skalę pieniądz bez pokrycia. Pieniądz ten rozdaje na prawo i lewo, bo chce uchodzić za dobrego wujka. Ale władza odbiera sobie wszystko z nawiązką, bo rozpędza inflację, która dewaluuje dług Państwa. Państwo pożycza pieniądze od obywateli po koszcie 2 procent rocznie, ale dług topnieje o 8 procent roczne - bo tyle wynosi oficjalnie inflacja. W rzeczywistości, inflacja jest znacznie wyższa. Władzy weszło już w krew takie działanie i spirala inflacyjna będzie się nakręcać. To wszystko prowadzi do katastrofy: inflacja kradnie wartość naszych oszczędności, podwyżka stóp doprowadzi do krachu na rynku nieruchomości z powodu niespłacalności kredytów i spadku wartości nieruchomości. W dalszej perspektywie presja rekinów finansowych na osłabienie złotego i nieszczęście gotowe. W tej chwili nie ma nikogo, kto mógłby zapobiec katastrofie. Dotychczas pilnował tego NBP. Ale Glapiński jest pierwszym naprawdę nieudolnym (czytaj: podporządkowanym politycznie obozowi rządzącemu) prezesem, który nie stanie w obronie systemu finansowego Państwa. W bliższej perspektywie czeka nas scenariusz może jeszcze nie wenezuelski, ale turecki jest jak najbardziej realny.
Bat Chłopski
4 miesiące temu
Czy ktoś zauważył, że ten typ już jawnie sobie drwi z ludzi pracy?
BBB
4 miesiące temu
No a jak za pół roku nagle wróci Vat to pozamiata wszystko. Żaden przedsiębiorca nie zaryzykuje obniżki.
Hahaha
4 miesiące temu
Całą stówkę przeznaczę na dwie butelki wódki 0,7 wypijając zdrowie wyborców PiSu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić