Morawiecki zapowiada 100 zł w portfelach więcej. Co szykuje rząd?

203

Rząd idzie na wojnę z inflacją. Premier wskazuje na aspekty drugiej edycji tarczy antyinflacyjnej: obniżka do zera VAT-u na żywność i obniżenie do 8 proc. VAT-u na paliwo. Zmiany mają wejść w życie już 1 lutego. "To będzie fundamentalna zmiana cenowa" - mówił premier

Morawiecki zapowiada 100 zł w portfelach więcej. Co szykuje rząd?
Mateusz Morawiecki wskazuje na zalety 2 edycji tarczy antyinflacyjnej (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Morawiecki zapowiada, że od 1 lutego w Polsce będzie obowiązywała zerowa stawka podatku VAT na żywność. — Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld zł, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów — przekazał premier.

Zobacz także: Czy „tarcza antyinflacyjna” pomoże? Posłanka KO o „przaśnej propagandzie”

Ceny żywności i paliw w dół

Jak wskazał Morawiecki, obniżce ulegną także ceny paliw. Premier informował, że dzięki obniżce stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. ceny na stacjach powinny spaść średnio o 60-70 gr na litrze benzyny, czy oleju napędowego.

100 zł w kieszeniach Polaków

Morawicki wskazał, że podatek VAT nie jest zarobkiem przedsiębiorców, a ciężar obniżenia podatków bierze na siebie budżet państwa. Premier zaapelował, by weryfikować, czy sklepy faktycznie obniżyły ceny.

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to - jak zaznaczył Morawiecki - kolejne "dziesiątki złotych". Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych — przekazuje "Super Express".

Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić