Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Można zyskać 6200 zł do emerytury. Jest tylko jeden warunek

28

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat mogą liczyć na dodatkową emeryturę. Jest to świadczenie honorowe wypłacane co miesiąc wraz z podstawową emeryturą lub rentą. Aktualnie wynosi ono ponad 6200 złotych brutto.

Można zyskać 6200 zł do emerytury. Jest tylko jeden warunek
Niektórzy emeryci mogą otrzymać ponad 6200 zł miesięcznie dodatkowego świadczenia (Adobe Stock, Pawel Kacperek)

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat, mogą liczyć na dodatek od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to dodatkowe świadczenie, które może nawet przekroczyć wartość podstawowej emerytury bądź renty.

Emerytura honorowa wynosi aktualnie 6246,13 zł brutto miesięcznie. Może być wypłacana równolegle z dotychczasowo pobieraną emeryturą. Co ważnie, nie tylko ZUS ją wypłaca. Seniorzy mogą ją otrzymać również od KRUS-u czy resortowych zakładów emerytalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd

Waloryzowanie świadczenia odbywa się co roku. Zazwyczaj jest podnoszone o kilkaset złotych. Jednak emerytura honorowa, już przyznana osobie, która ukończyła 100 lat, nie jest waloryzowana. Będzie przyznawana w takiej samej wysokości przez całe życie seniora.

Ile osób dostaje emeryturę honorową? Z każdym rokiem coraz mniej. W 2022 roku liczba osób pobierających tego typu świadczenie wynosiła 2600. W 2023 roku było to już 1940 emerytów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wyniosła 71,8 lat, a kobiet 79,7 lat.

Nie trzeba składać żadnych wniosków

W lutym opublikowane zostały plany, mające na celu wyeliminowanie wątpliwości prawnych przy przydzielaniu prawa do emerytury honorowej. Zmiany w prawie obejmowały wprowadzenie zasady przydzielania dodatku, niezależnie od tego, czy senior otrzymuje już inne świadczenie emerytalne.

Świadczenie honorowe jest wypłacane z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków i formalności. Jednak, aby osoba otrzymała dodatkową emeryturę, musi mieć polskie obywatelstwo.

Są jednak wyjątki. Gdy senior do chwili ukończenia 100 lat życia nie miał ustalonego przez ZUS świadczenia. Wtedy niezbędne jest złożenie wniosku, ponieważ nie znajdował się w bazie danych ZUS. Dokumentem, który potwierdza datę urodzenia może być ważny dowód osobisty wydany po 31 grudnia 2000 r., ważny paszport bądź odpis skrócony aktu urodzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić