Najniebezpieczniejsze zawody w Polsce. Aż dziw, kto znalazł się w pierwszej trójce

21

W niektórych zawodach, codzienne wyjście do pracy może wiązać się z ryzykiem wypadku lub utraty zdrowia. Szczególnie widać to na budowach lub w przemyśle ciężkim. Ale raport opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny zaskakuje. Na trzecim miejscu znalazły się w nim zawody związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną.

Najniebezpieczniejsze zawody w Polsce. Aż dziw, kto znalazł się w pierwszej trójce
Praca na wysokościach bez zabezpieczeń, to jedna z popularniejszych przyczyn wypadków na budowie. (Pexels)

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że najwięcej wypadków w miejscu pracy spotyka pracowników zatrudnionych w przemyśle ciężkim, górnictwie czy na placach budowy.

Potwierdzają to dane opublikowane w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok, według których najwięcej poszkodowanych, czyli aż 15 pracowników na 1000 osób zatrudnionych w górnictwie i wydobyciu uległo wypadkowi.

Na drugim miejscu raportu znalazły się zawody związane z dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami oraz rekultywacją, gdzie w 2022 roku odnotowano dwanaście poszkodowanych osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sensacyjne znaleziska na placu budowy. Niezwykłe odkrycie w Głogowie

I o ile przyzwyczailiśmy się do myśli, że praca w tych sektorach niesie z sobą ryzyko, sporym zaskoczeniem wydawać się może branża, jakiej w niechlubnych statystykach przypadło trzecie miejsce.

Tutaj praca jest najbardziej niebezpieczna. O jakie zawody chodzi?

Okazuje się, że aż 8 pracowników na 1000 zatrudnionych zostało poszkodowanych w miejscu pracy w zawodach związanych z pomocą społeczną czy opieką zdrowotną.

I jak przekonuje Andrzej Bączkowski, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting, cytowany przez Gazetę Pomorską, także pracownicy tych branż powinni w społecznej świadomości znaleźć się na liście niebezpiecznych zawodów.

Najmniej bezpiecznie pracuje się na budowie, w przetwórstwie i transporcie. Dane za rok 2021 pokazują, że najcięższych wypadków, czasem niosących z sobą ryzyko śmierci, w tych branżach było statystycznie najwięcej.

Z czego aż 53 przypadki zdarzyły się na budowach, 48 w przetwórstwie przemysłowym, a w transporcie i gospodarce magazynowej – 37.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić