Nie trzeba płacić długu abonamentowego. Oto warunek

292

Ci, którzy zarejestrowali odbiorniki RTV, a przestali płacić abonament, mogą spodziewać się wezwań do uregulowania zaległości. W jednej sytuacji długu nie będzie trzeba płacić.

Nie trzeba płacić długu abonamentowego. Oto warunek
Kiedy dług abonamentowy nie musi być regulowany? (Pixabay)

Dłużnicy otrzymują wezwania z Poczty Polskiej do uregulowania zaległości. Adresat na dokonanie wyznaczonej wpłaty ma tylko 7 dni.

Jeżeli tego nie uczyni, podjęte zostaną kolejne kroki. Wówczas egzekwowanie zadłużenia będzie realizowane na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie.

Fiskus może ściągnąć zaległy abonament RTV z: nadpłaty podatku dochodowego, rachunku bankowego, emerytury, pensji, ale i poprzez komornika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Agnieszka Chylińska o nowej edycji "Mam talent": "Julia Wieniawa jest bardzo merytoryczną osobą"

Dług oczywiście obejmuje nie tylko należność główną. Uwzględniane są także odsetki i koszty egzekucji.

Kiedy długu nie trzeba płacić?

"Gazeta Pomorska" zauważa tymczasem, że jest jedna sytuacja, gdy długu abonamentowego nie trzeba płacić.

Zaległe zobowiązania z tytułu RTV przedawniają się w tym samym okresie, co należności podatkowe, czyli wraz z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności - podkreślono.

Pod koniec 2024 roku przedawnią się zatem zaległości naliczone na początku 2019 roku. Warto mieć na uwadze kwestię tego, że wezwań do zapłaty zaległości mogą spodziewać się wyłącznie te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić.

Jeżeli ktoś nie zarejestrował odbiornika, to nie otrzyma takiej korespondencji. Wszystko z uwagi na fakt, że nie widnieje w kartotece poczty.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić