Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Nie zapłaciła abonamentu. Zabrali jej pieniądze z konta. "Śmieją się z takich, jak ja"

66

"Gazeta Pomorska" opisuje historię osób, które przestały płacić abonament RTV, ale skarbówka i tak je dopadła. Pieniądze zabrano z ich kont. - Kary dotyczą tylko tych, którzy kiedyś uczciwie zarejestrowali odbiornik (...) cała rzesza ludzi tego nie zgłosiła i dziś śmieje się z takich, jak ja - opowiada pan Jerzy.

Nie zapłaciła abonamentu. Zabrali jej pieniądze z konta. "Śmieją się z takich, jak ja"
Nie zapłaciła abonamentu. Zabrali jej pieniądze z konta (Getty Images, Elva Etienne, Witthaya Prasongsin)

Pani Joanna przez wiele lat regularnie płaciła abonament. Pewnego dnia powiedziała jednak "dość". Dlaczego miałaby płacić, skoro jej znajomi wokół nie uiszczają opłaty. Dodatkowo wiązało się to z koniecznością pójścia na pocztę i staniem w kolejkach. Stwierdziła, że to koniec. Po jakimś czasie nadeszły złe wieści.

Minęło sporo czasu, jak dostałam z banku esemesa, że moje konto zostało obciążone na 1300 zł, potem przyszło pismo ze skarbówki, że za zaległy abonament - opisuje kobieta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy wydają miesięcznie? Padły konkretne kwoty

Nie płacił abonamentu. Wzięli pieniądze z konta

Abonament płaci około 30 procent Polaków. Dlaczego tylko konta części osób zostają obciążone przez urzędy skarbowe? Panu Jerzemu pobrano z konta 2 tys. złotych. Z banku dowiedział się, że działanie to podjęto w związku z zaległościami w płatnościach.

Najbardziej bulwersuje, że kary dotyczą tylko tych, którzy kiedyś uczciwie zarejestrowali odbiorniki i robili przelewy, a cała rzesza ludzi tego nie zgłosiła i dziś śmieje się z takich, jak ja. Oni nie płacili, nie płacą i nie będą płacić! A nas mają w garści, bo widniejemy w systemach, tzn. rejestrowaliśmy odbiorniki - mówi mężczyzna w rozmowie z "Pomorską" przyznając, że jego sąsiedzi nie płacą abonamentu.

Okazuje się, że zabieranie pieniędzy z konta jest rutynową procedurą. Egzekucja następuje w w przypadku otrzymania przez organ egzekucyjny tytułu wykonawczego. Na wniosek wierzyciela pobierane są środki z konta. Jak przypomina "GP", w przypadku egzekucji niezapłaconego abonamentu wierzyciel powinien wcześniej doręczyć stronie upomnienie wzywające do zapłaty należności.

Zlikwidują abonament?

Przypomnijmy, że z płacenia abonamentu zwolnione są osoby powyżej 75. roku życia, inwalidzi wojenni lub wojskowi, osoby z pierwszej grupy inwalidzkiej oraz osoby, które mają więcej niż 60 lat, ale ich emerytura nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Rząd zapowiadał likwidację abonamentu. Rozważano wprowadzenie opłaty audiowizualnej. Na razie jednak nic nie zapowiada, by coś się zmieniło. Niedawno podano nowe stawki abonamentu na 2025 rok.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić