Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Nie zapomnij o podatku. Skarbówka może zepsuć miesiąc miodowy

6

Dawanie prezentów ślubnych to powszechny zwyczaj, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że są one uznawane za darowizny podlegające podatkowi. O tym, jaką jego wysokość należy odprowadzić, decyduje ich wartość, a także stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Jeżeli chodzi o prezenty od najbliższej rodziny, można uniknąć płacenia podatku, nawet od tych bardzo wartościowych.

Nie zapomnij o podatku. Skarbówka może zepsuć miesiąc miodowy
Skarbówka może przyjrzeć się prezentom ślubnym (Pixabay)

Wielu nowożeńców nie ma świadomości, że skarbówka może zainteresować się ich prezentami ślubnymi, szczególnie tymi podarowanymi w kopertach. Niestety, prawo jest pod tym względem jednoznaczne.

Choć istnieje kwota wolna od podatku, jeśli nasi goście będą bardzo hojni, parze młodej może przyjść zapłacić podatek. Jego wysokość jest uzależniona od stopnia pokrewieństwa i może wynieść od 3 do 20 proc.

W ubiegłym roku Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że z podatku od darowizn gotówkowych między najbliższymi zwolnione są osoby, które udokumentują wpłatę tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ślub na szczycie Andów. Para młoda wspinała się na ceremonię trzy dni

Podatek od prezentów ślubnych. O czym należy pamiętać?

Oznacza to, że nowożeńcy skorzystają ze zwolnienia od podatku, jeżeli pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konto bankowe.

Wysokość i konieczność zapłaty podatku od prezentów ślubnych zależy od grupy podatkowej, w której znajduje się poszczególny gość. Wyróżnia się trzy grupy. Różnią się one obowiązującymi limitami darowizn.

  • W pierwszej grupie podatkowej znajduje się najbliższa rodzina: małżonkowie, zstępni, wstępni, zięć, synowa, pasierb, ojczym, macocha, teściowie i rodzeństwo. Limit darowizny wynosi 36 120 zł;
  • W drugiej grupie podatkowej znajdują się zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych. Limit wynosi 27 090 zł;
  • W trzeciej grupie podatkowej znajdują się inni nabywcy, czyli osoby niespokrewnione, a więc znajomi i przyjaciele. Limit darowizny wynosi 5733 zł.

Aby zachować prawo do ulgi przy prezentach ślubnych ponad limit kwoty wolnej od podatku dla pierwszej grupy, należy zgłosić darowiznę skarbówce. Nowożeńcy mają na to 6 miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić