Nie zdziwcie się. ZUS wypłaci mniej pieniędzy. "Skutek uboczny"

20

Smutna niespodzianka czeka emerytów, którzy dorabiają do świadczeń i będą chcieli skorzystać z nowej opcji, którą dają Niskie Podatki. W 2023 roku ZUS wypłaci im niższą emeryturę. Jednocześnie seniorzy powinni otrzymać wyższą pensję.

Nie zdziwcie się. ZUS wypłaci mniej pieniędzy. "Skutek uboczny"
ZUS wypłaci mniej pieniędzy (Pixabay)

Nie brakuje seniorów, którzy dorabiają do emerytur i rent. Wiadomo, że już wkrótce czekają ich kolejne zmiany. Chodzi o to, że będą mogli złożyć PIT-2 u pracodawcy i zaznaczyć w nim, że chcą, by kwotę zmniejszającą mógł odliczać zarówno ZUS, jak i pracodawca, o czym informuje "Fakt".

Jednocześnie zauważono, że eksperci już ostrzegają przed "skutkiem ubocznym" tej reformy. O co tak naprawdę chodzi?

Otóż o ile kwota zmniejszająca podatek tylko od emerytury wynosi obecnie 300 zł, o tyle jeśli będzie odliczana przez ZUS i pracodawcę - zostanie podzielona na pół i wyniesie po 150 zł. Czyli dorabiający senior dostanie na rękę wyższa pensję, ale za to niższą emeryturę - co potwierdzili nam eksperci z Krajowej Informacji Skarbowej - dodaje tabloid.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają uchodźcy w Polsce? "Niewiele ponad płacę minimalną"

Przed seniorami zatem dalszy ciąg zawiłości podatkowych. Niemałe perturbacje pod tym kątem przeżyli w 2022 roku. A wszystko za sprawą wprowadzenia Polskiego Ładu.

Nowe zasady dla seniorów. Ekspert wyjaśnia

Do opisywanych zmian w rozmowie z "Faktem" odniósł się dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. Przytoczył przykład mężczyzny, który pobiera w ZUS 2000 zł brutto emerytury i pracuje, zarabiając miesięcznie 3600 zł brutto.

Do tej pory nie miał on możliwości korzystania z kwoty zmniejszającej podatek w skali miesiąca, więc jego emerytura na rękę wynosiła 1820 zł, a pensja - 2 483,86 zł. Miesięcznie otrzymywał zatem 4213,86 zł na rękę.

A co się stanie, jeśli taki senior złoży PIT-2, zaznaczając, że chce co miesiąc korzystać z kwoty zmniejszającej podatek od pensji i emerytury?

Dzięki temu dostanie na rękę zł emerytury (bo kwota zmniejszająca podatek wyniesie już nie 300 zł, a 150 zł miesięcznie) i 2 633,86 zł wynagrodzenia. Czyli miesięcznie dostawać będzie 4453,86 zł na rękę, ale w skali roku nie będzie miał prawa do zwrotu z podatku - wyjaśnił dr Kolek.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić