Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Niepokojące dane Eurostatu. Inflacja w Polsce najwyższa w całej Unii Europejskiej

47
Podziel się

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w państwach Unii Europejskiej. Wynika z nich, że ceny konsumpcyjne w Polsce rosną najszybciej wśród wszystkich krajów członkowskich.

Niepokojące dane Eurostatu. Inflacja w Polsce najwyższa w całej Unii Europejskiej
Inflacja w Polsce najwyższa w całej UE (Getty Images, Omar Marques)
bCXUMsUl

Ceny żywności, alkoholu i papierosów w znaczącym stopniu przyczyniły się do wzrostu inflacji w Polsce. I choć w przeciwną stronę ciągnęły pozytywne wiadomości cenowe dotyczące energii (spadek o prawie 12 proc.), to całościowe dane z Polski i tak nie napawają optymizmem.

Eurostat opublikował dane dotyczące inflacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Uwzględniają one wzrost cen konsumpcyjnych, a więc stopę inflacji w maju 2020 roku. Jest to tak zwany wskaźnik HICP.

bCXUMsUn

Inflacja w Polsce najwyższa w całej Unii Europejskiej

Wskaźnik HICP dla Polski wyniósł w maju 2020 roku aż 3,4 proc. Jest to wzrost z poziomu 2,9 proc., który w naszym kraju był odnotowany w kwietniu. Ten wzrost sprawił, że Polska "awansowała" na pierwsze miejsce w UE pod względem wysokości inflacji. Za nami są Czechy (3,1 proc.), Węgry (2,2 proc.) oraz Słowacja (2,1 proc.).

Średnia dla UE w maju wyniosła 0,6 proc, natomiast dla strefy euro 0,1 proc. Według przewidywań banku Goldman Sachs z końca lutego inflacja w Polsce w ujęciu rocznym ma wynieść 3,7 proc. w całym 2020 roku, czyli powyżej konsensusu rynkowego zakładającego 3,3 proc.

bCXUMsUO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
Co dalej?
3 miesiące temu
Nie trzeba tego podawać, bo każdy widzi jakie płaci duże rachunki, a w sklepach z dnia na dzień artykuły spożywcze drożeją.
🙉🙉🙉🙉
3 miesiące temu
Ciekawe na co, albo kogo teraz PiS zwali winę, że wszystko drożeje.
TedKosciushko
3 miesiące temu
ciakawe jak licza inflacje? co za koszyk dobr tam wymyslili, ze jest tylko niecale 4%. z tego co slysze od rodziny z polski, to zarcie strasnie zdrozalo, piers z kukrczaka, ryby, warzywa i owoce w tym nawet kartofle. ryba jakims luksusem stala sie w polsce podobno i wolowina tez. a niestety ceny zarcia uderzaja najbardziej w biednych. bo ich stac tylko na mieskanie, zarcie i oplaty. ech, dymaja was jak zwykle i robia zaslone ostrego cienia mgly przez kreatywne liczenie inflacji
bCXUMsUP
Durch das
3 miesiące temu
I to jest prawda W Niemczech jest taniej a w Polsce coraz drożej ceny są z kosmosu Mało zarabiają a 3 razy wydają więcej bo ktoś z rodziny pracuje za granicą Powiem krótko my ludzie co wyjechaliśmy za granicę postawiliśmy Polskę na nogi Oto przykład Zarobione pieniądze idą na remonty domów itd Co firmy budowlane są dla nich dzisiejszy czasach super 👍 Mogłabym dużo dać przykładów ale dużo pisania W Polsce ten kto zostaje to są cwaniaczki które mają dobre układy i zarabiaj kasę
Zibi
3 miesiące temu
Kogoś to dziwi? PIS wciąż rozdaje z kredytu zadłużając Polskę. Musi nastąpić kryzys. 😕
Najnowsze komentarze (47)
orwell
2 miesiące temu
Dlatego jak podają media już ustalono wskażnik waloryzacji emerytur na marzec 2021.
jaro.pl
3 miesiące temu
Duda Wam nie pomoże bo szkodnictwo, grabież i zło widać też w cenach galopujących do góry.. mimo bezmaseczkowego tłocznego picowania na wiecach wyborczych ludzie już widzą coraz lepiej, że to są to tylko farmazony na drucikach .. Teraz powinno się zmienić system bo PiS = KO/PO W pierwszej kolejności jak nie ma wyjścia wybierać wg mnie należy w drugiej turze mniejsze zło..Jak na wojnie. Amen.
A ja mówię:
3 miesiące temu
#BOSAK2020!!!
Xyz
3 miesiące temu
Jak widać nie tylko za Jaruzelskiego ceny rosły z dnia na dzień.
Tomek
3 miesiące temu
No tak w innych krajach UE jest prawie 0% inflacji i od lat taki sam wzrost czyli zero, w PL jest kilka procent inflacji ale i kilka procent wzrostu...
mama
3 miesiące temu
Super. Polska mlekiem i miodem płynaca .
dsf
3 miesiące temu
gdzie ta inflacja, zdrożały tylko owoce i warzywa bo susza a reszta spadła
Malinka
3 miesiące temu
Wczoraj kupiłam maslo 82% w promocji za 2.49 kostka 200g i kefir Piątnica buteleczka za 1.59zeta
bCXUMsUH
Phi
3 miesiące temu
Żywność? A opłaty za mieszkanie jednorazowo prawie 25% =1/4
Niedawno
3 miesiące temu
Pisaliście , że Niemcy znowu ruszyli na zakupy do Polski . Lubią drożej kupować ?
Aga
3 miesiące temu
Przeciesz Mateuszek mówił ze jest dobrze i ze unia nam zazdrości 😂
Wiktor
3 miesiące temu
No bo za bardzo wzrosła płaca minimalna. Jej celem jest wynagrodzenie płacy prostej, nieskomplikowanej, niewymagającej głębszego przyuczenia... Jak mogą być tanie truskawki, czy malowanie ścian przy takiej płacy minimalnej..
Janko
3 miesiące temu
zobaczcie jak zadłużone są kraje zachodu - ich potęga to jak kolos na glinianych nogach.. wpiszcie the most debted countries list i popatrzcie na dług do PKB albo per capita. Łatwo żyć za pieniądze z żydowskiego albo arabskiego kredytu... Na Titanicu tak się bawili jak zachodnia europa.
Janek
3 miesiące temu
alkohol i papierosy akurat niech sobie drożeją...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić