Bogdan Kicka| 

Niezwykłe znalezisko na plaży. 13-latek miał niesamowite szczęście

74

Trzynastoletni miłośnik klocków Lego z Wielkiej Brytanii znalazł na plaży rzadką figurkę ośmiornicy. Ten szczególny klocek jest pozostałością po transporcie, który zatonął w sztormie w 1997 roku. Wśród kolekcjonerów i entuzjastów Lego taka figurka jest uważana za wyjątkowy unikat.

Niezwykłe znalezisko na plaży. 13-latek miał niesamowite szczęście
Niezwykłe znalezisko na plaży. 13-latek znalazł ośmiornicę z klocków Lego (Instagram, Pexels)

13-letni Liutauras Cemolonskas wraz z rodziną regularnie wybiera się na plażę w Marazion w Wielkiej Brytanii. Ma ku temu swój powód. Otóż na miejscu od lat znajduje wyrzucone przez morze... klocki Lego. Tym razem natknął się na wyjątkowy przedmiot.

Wśród piasku znalazł rzadką figurkę ośmiornicy Lego, których na całym świecie jest zaledwie kilka tysięcy. Zatopiony transport tej zabawki pochodzi z 1997 roku. Wówczas sztorm u wybrzeży Land's End spowodował, że kontenerowiec Tokyo Express stracił 62 kontenery z łącznie 4,8 miliona klocków Lego.

Nie spodziewaliśmy się, że w ogóle go znajdziemy, ponieważ występuje bardzo rzadko - powiedział cytowany przez "Daily Mail".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykła zbroja sprzed 2,5 tys. lat. Bezcenne odkrycie z Asyrii w chińskim grobowcu

13-latek zebrał już prawie 800 klocków

Znalezienie ośmiornicy, której w transporcie było tylko 4200, przyniosło chłopcu ogromną radość, a jego ojciec przyznał, że poszukiwania tego konkretnego elementu trwały dwa lata.

Teraz Liutauras podjął się zadania odnalezienia kolejnych cennych elementów, w tym szczególnie rzadkiej figurki smoka, której w zatopionych kontenerach znajdowało się 33,9 tysiąca sztuk.

Święty Graal dla kolekcjonerów Lego

Tracey Williams, która stoi za projektem Lego Lost At Sea, uważa, że każde znalezisko jest jak święty Graal dla kolekcjonerów. Warto dodać, że niektóre z tych elementów, jak ośmiornice czy smoki, osiągają na rynku kolekcjonerskim znaczną wartość.

Czasami poszukiwacze mają szczęście, jak w przypadku drugiej ośmiornicy znalezionej w Porthleven. Wiadomości o takich znaleziskach wzbudzają ekscytację wśród społeczności kolekcjonerskiej.

Plastik w morzach i oceanach

Sensacyjne odkrycia podnoszą świadomość na temat tego, jak przedmioty, które tracimy, mogą na długo zaznaczyć swoją obecność w środowisku naturalnym. Każde znalezisko na plaży stanowi fragment historii, który opowiada o przetrwaniu, przypadkach, a zwłaszcza wpływie ludzkiej działalności na morza i oceany.

Plastik w morzach i oceanach stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia ekosystemów morskich i życia ludzkiego. Każdego roku do oceanów trafia miliony ton plastiku, który pochodzi z różnych źródeł, w tym z przemysłu, gospodarstw domowych i z nieprawidłowo zarządzanych wysypisk odpadów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić