Nigdy tak nie rób. Możesz mieć problem z 500 plus

8

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podaje, że rodzice, którzy dostają już pieniądze w ramach programu 500 plus, nie powinni na razie składać wniosków na kolejny okres świadczeniowy. Pośpiech może przynieść nieoczekiwane konsekwencje.

Nigdy tak nie rób. Możesz mieć problem z 500 plus
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Od 2022 roku za wypłatę 500 plus odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne, już 1 czerwca 2023 roku rozpocznie się kolejny okres świadczeniowy. By dalej otrzymywać 500 plus, będzie trzeba złożyć wniosek. Nie należy się z tym spieszyć.

Nadgorliwość w spełnieniu tego obowiązku może zaszkodzić wnioskodawcy - ostrzegła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez radiozet.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PO w ogniu krytyki. "To głosowanie jest demonizowane"

Nabór wniosków ruszy 1 lutego 2023 roku. Poprawne złożenie dokumentów zagwarantuje świadczenie na okres od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Po akceptacji wniosku do 30 kwietnia 2023 roku ZUS wypłaci świadczenie najpóźniej 30 czerwca 2023 roku.

Zbyt wczesne wysłanie do nas wniosku może spowodować zwłokę w jego rozpatrzeniu. Przyjmowanie wniosków rozpoczynamy dopiero pierwszego lutego. Poprawnie wypełnione będą weryfikowane automatycznie, więc rodzice dostaną pieniądze bez żadnej przerwy - spostrzegła Kowalska-Matis.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Dochody rodziny nie są w tym przypadku istotne. - Tradycyjnie mogą rodzice dziecka, które ma numer PESEL złożyć wniosek także poprzez portal Emp@tia albo swój bank - jeśli bank uruchomił taką usługę - poinformowała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Jeżeli wniosek wpłynie do nas z tego źródła a rodzic do tej pory nie ma u nas profilu na PUE ZUS, założymy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez naszego klienta we wniosku - dodała, cyt. przez radiozet.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić