Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Nowe 500 plus. Haczyk w przepisach. Niektórzy mogą zapomnieć o 12 tys. zł

8
Podziel się

Trwają prace nad wprowadzeniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Ten program ma być uzupełnieniem działającego już 500 plus na dziecko. Okazuje się, że w przepisach ukryto haczyk, który sprawia, że niektórzy zostaną pozbawieni 12 tys. zł.

Nowe 500 plus. Haczyk w przepisach. Niektórzy mogą zapomnieć o 12 tys. zł
Nie wszyscy dostaną nowe 500 plus na dziecko (Getty Images)
bEUvDKEl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy. Rodzic sam będzie mógł zdecydować, czy chce otrzymywać wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy może jednak 1000 zł miesięcznie przez rok.

Przygotowując nowe świadczenie, rząd zastawił małą pułapkę. Chodzi o to, że jeśli pomoc będzie marnotrawiona, ZUS z ośrodkiem pomocy społecznej może zdecydować, by kapitał przekazać w formie rzeczowej - donosi "Fakt".

bEUvDKEn

Co jeszcze ciekawsze, część rodzin automatycznie będzie mieć wypłacany kapitał w takiej postaci. Jeżeli beneficjenci dostają już 500 plus w formie rzeczowej, to w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego automatycznie zostanie wdrożona taka zasada.

Od kiedy nowe 500 plus?

Nowe świadczenie na dziecko ma być wypłacane od stycznia 2022 roku. By je uzyskać, rodzic będzie musiał złożyć wniosek do ZUS w formie elektronicznej.

Pieniądze będą trafiać na konto rodzica. Wypłata gotówkowa nie będzie możliwa.

bEUvDKEt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvDKEO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Bat Chłopski
2 miesiące temu
PIS już prawie zaorał Polskę. Ludzie są bardziej podzieleni niż po wojnach i zaborach, a słowo "podatnik" stało się synonimem słowa "frajer".
Dziecko
2 miesiące temu
I tak powinno być jak przepijają lub traca na głupoty to dawac w formie towaru tym co nie pracują też w formie towaru i to dla dziecka .
Jacol
2 miesiące temu
Ja wychowałem dzieci bez 500+ bez 12000+ i innych zasiłków, darów, socjalów, benefitów, dofinansowania kolonii i wczasów, darmowych książek, dobrych startów i innych tam, tylko trzeba zapierdalać na dzieci, które się chciało a nie czekać aż pisda i siedzieć z dupą w domu i oglądać 50 calowy TV z zasiłków.
bEUvDKEP
ala
2 miesiące temu
nie ma ludzi do pracy bo kaszojadom nie opłaca się pracować lepiejdostawać i nic nie robić
Gerard
2 miesiące temu
Skończyć wreszcie z tym rozdawnictwem!
reproduktor
2 miesiące temu
To co jeszcze robicie? Do pracy chodzicie? Po co? Rozmnażać się, nie ma na co czekać!
Piotr
2 miesiące temu
Czy ktoś Nas pytał na co mają iść nasze pieniądze?
majka1978
2 miesiące temu
i bardzo dobrze. To żadna pułapka czy haczyk.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić