Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Najnowszy model butów Adidasa. Nie zgadniesz, z czego jest zrobiony

2
Podziel się

Sportowy gigant pochwalił się w czwartek 15 kwietnia swoim nowym modelem butów - Stan Smith Mylo. Są o tyle specyficzne, że do ich produkcji użyto skóry wytworzonej z grzybni.

Najnowszy model butów Adidasa. Nie zgadniesz, z czego jest zrobiony
Adidas Stan Smith Mylo (YouTube)
bETpVJCd

Najnowszy model adidasa powstał z Mylo. Jest to specyficzny materiał z grzybów, który wygląda zupełnie jak skóra zwierzęca. Dodatkowo, w dotyku niczym się od niej nie różni.

Tego typu materiał powstaje na farmach wertykalnych w Holandii. Grzyby rozwijają się na dużych "tackach". Aby rosły, posadzone są w warstwie trocin zmieszanych z materiałem organicznym.

bETpVJCf

Grzybnia jest gotowa do zbioru po ok. 2 tygodniach. Następnie przychodzi czas na obróbkę. Stosuje się tutaj „zasady zielonej chemii”. Przetworzona biomasa jest garbowana i barwiona. To właśnie to sprawia, że zarówno z wyglądu i w dotyku bardzo przypomina naturalną skórę.

Najnowocześniejsze techniki produkcji

Aby wyprodukować grzybnię, stosuje się najnowocześniejsze techniki - jest to tzw. "technika rolnictwa pionowego". W tym procesie wykorzystuje się system, w którym oszczędza się przestrzeń, co z kolei zwiększa wydajność procesu.

bETpVJCl

Tworzeniem nowej generacji zaawansowanych materiałów zajmuje się Bolt Threads, firmą biotechnologiczna. To właśnie z nimi współpracował Adidas przy tworzeniu tego modelu.

Tworząc kultowego Stan Smitha z cholewką z materiału Mylo Adidas demonstruje daleko idący potencjał tego innowacyjnego materiału - dodaje Jamie Bainbridge, wiceprezes ds. produktu w Bolt Threads.

Z tego materiału w modelu Stan Smich Milo wykonane są zewnętrzna cholewka, 3 perforowane paski, nakładka na piętę i logo marki. Podeszwa buta natomiast wykonana jest z naturalnego kauczuku.

bETpVJCm
Wprowadzenie Mylo jako nowego materiału jest dużym krokiem w naszej strategii zakładającej koniec pracy z plastikiem i produkcją plastikowych odpadów. Musimy nauczyć się współpracować z naturą, a nie przeciwko niej. Włożyć jak najwięcej pracy w znalezienie innowacyjnych rozwiązań, które powstają w sposób odpowiedzialny za pomocą zasobów, które odnawiają się w zrównoważonym tempie - mówi Amy Jones Vaterlaus, szef przyszłości w Adidasie.

Warto zaznaczyć, że jest to materiał innowacyjny. Może przybierać dowolny kolor, wykończenie lub wytłoczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETpVJCG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
heh
8 miesięcy temu
jak będą tak samo albo niewiele mniej trwalsze od zwyklych smithów to gitarka ! a ii zeby cena nie byla zabójcza jak muchomor sromotnikowy :D
57płeć- ony
8 miesięcy temu
No fajnie fajnie. Ciekawe czy z guana też można. Jeśli tak, to dla spurek kilka par się przyda.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić