Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Nowe ceny paliw. Sporo się zmieni na stacjach

W ostatnich dniach na stacjach paliw widoczne są obniżki cen. W coraz większej liczbie lokalizacji litr popularnej benzyny 95 można nabyć poniżej 7 zł. Dobre informacje dla kierowców potwierdzają też analitycy paliwowi z e-petrol.pl.

Nowe ceny paliw. Sporo się zmieni na stacjach
Nowe ceny paliw. Sporo się zmieni na stacjach (WP, Marek Wieliński)

Od końcówki lutego, kiedy to Rosja wszczęła wojnę w Ukrainie, obserwowaliśmy gwałtowny wzrost cen paliw. Wynikał on przede wszystkim z paniki na rynku, ale też wprowadzenia embarga na rosyjską ropę. W pewnym momencie ceny na stacjach paliw przekroczyły grubo ponad 8 zł za litr, a eksperci kreślili czarny scenariusz z cenami rzędu 10 zł litr.

Nowe ceny paliw. Sporo się zmieni na stacjach

Katastroficzna wizja na razie się nie spełnia, pomimo trwającej wojny w Ukrainie. Co więcej, sytuacja na rynku ustabilizowała się na tyle, że ostatnio można odnotować spadki cen na polskich stacjach paliw. W wielu lokalizacjach popularną benzynę 95 można nabyć za ok. 6,85 zł za litr.

Analitycy paliwowi z e-petrol.pl potwierdzili redakcji Autokult.pl, że niższe ceny na stacjach pobędą z nami przez co najmniej kilka najbliższych dni - dłuższe prognozowanie stawek w obecnych czasach jest mocno ryzykowne.

Ile Kowalski zapłaci za benzynę 95-oktanową w przyszłym tygodniu? Analitycy z e-petrol.pl spodziewają się cen na poziomie 6,84,-7,03 zł. Warto przy tym pamiętać, że spora część stacji wprowadziła rabaty wakacyjne, co pozwala dodatkowo obniżyć cenę.

Potanieć ma również olej napędowy. Obecnie na niektórych stacjach można go już nabyć w cenie 7,15-7,25 zł, w innych częściach kraju jest nieco drożej (nawet do 7,45 zł). Eksperci przewidują jednak, że popularny diesel spadnie do pułapu 7,15-7,44 zł.

Obniżki na stacjach paliw obejmują też autogaz. W przyszłym tygodniu za litr LPG w Polsce powinniśmy zapłacić 3,25-3,33 zł. Warto jednak pamiętać, że oferowane przez polskie stacje paliw rabaty nie obejmują gazu do samochodów. Mimo to, kierowcy z instalacją gazową oszczędzają sporo pieniędzy w porównaniu do zmotoryzowanych korzystających z benzyny czy oleju napędowego.

Zobacz także: Jak walczyć z inflacją? "Mamy trzy drogi"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić