aktualizacja 

Nowy cennik na cmentarzu. Tak podrożały pogrzeby od nowego roku

237

Średni koszt ceremonii pogrzebowej to obecnie ok. 5,5-6 tysięcy zł. Zasiłek pogrzebowy z ZUS wynosi 4 tys. zł, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Dyrektor Cmentarza Komunalnego w Częstochowie tłumaczy, dlaczego od nowego roku stawki usług związanych z pogrzebem poszły w górę.

Nowy cennik na cmentarzu. Tak podrożały pogrzeby od nowego roku
Zdjęcie podglądowe. (Pixabay)

Inflacja dotknęła także branżę pogrzebową. Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" od początku roku na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie obowiązuje nowy cennik. Podwyżki podyktowane są m.in. wysokimi rachunkami za gaz i prąd.

Staraliśmy się tak kalkulować, aby nie były to drastyczne wzrosty. Na przykład koszt kremacji wzrósł z 800 do 950 zł - mówi Jarosław Wydmuch, dyrektor Cmentarza Komunalnego w Częstochowie w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jarosław Wydmuch dodaje, że dla miejskiego obiektu ceny gazu wzrosły o 600 proc. - Nie znaleźliśmy się na liście instytucji chronionych jak szkoły czy placówki służby zdrowia. Wyliczyłem, że z 5 mln rocznego przychodu z naszych usług 1,5 mln pochłoną rachunki za gaz. Pierwszy rachunek po podwyżkach dostaniemy w połowie lutego, już się tym niepokoję - mówi dyrektor Cmentarza Komunalnego w Częstochowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tyle stracił przez Orlen. Prezydent miasta chce działań prokuratury

Wydmuch zauważył, że coraz częściej rodzinę zmarłego przerastają koszty pochówku.

Jeszcze dwa lata temu byliśmy w stanie oddać z zasiłku pogrzebowego 200-300 zł. Dziś to niemożliwe, koszt skromnego pogrzebu w Częstochowie to średnio 5,5-6 tys. zł - wskazuje rozmówca "GW".

Zasiłek pogrzebowy z ZUS wynosi 4 tys. zł, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu.

Cennik wybranych usług na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie

Od 1 stycznia 2023 r. na cmentarzu Komunalnym w Częstochowie za wykopanie pojedynczego jednopoziomowego grobu, zasypanie grobu, usypanie mogiły trzeba zapłacić 450 zł. Za wykopanie grobu w okresie zimowym dodatkowe 150 zł.

Otwarcie i zamknięcie grobu murowanego lub ziemnego z nagrobkiem kosztuje 500 zł. Przechowanie zwłok w chłodni za 1 dobę - 130 zł. Z kolei przechowanie urny z prochami za 1 dobę - 25 zł. Kremacja zwłok osoby powyżej 6 lat kosztuje 990 zł. Kondukt pogrzebowy tradycyjny z trumną - 800 zł.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić