Od kiedy można rozliczyć PIT? Koniec wątpliwości

2

Niektórzy zastanawiają się od kiedy do kiedy będzie można rozliczać PIT w 2024 roku. Zbliża się okres składania zeznań podatkowych, więc nic dziwnego w tym, że pojawia się coraz więcej tego typu pytań. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Od kiedy można rozliczyć PIT? Koniec wątpliwości
Od kiedy można rozliczyć PIT? Koniec wątpliwości (Pixabay)

Wszystkich Polaków obowiązuje ten sam termin składania rozliczenia podatków. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest osobą zatrudnioną na umowę o pracę, czy uzyskuje dochody z umowy zlecenia lub o dzieło, dochody z najmu, praw autorskich lub działalności nierejestrowanej.

Kiedy będzie można rozliczyć się za 2023 rok? Nie ma już żadnych wątpliwości w tej sprawie.

Od czwartku, 15 lutego 2024 r. można złożyć zeznanie podatkowe za 2023 rok. Najczęściej wybieranym formularzem jest PIT-37. Sami uzupełniamy rubryki kwotami wykazanymi w PIT-11 oraz PIT-R. Możemy też skorzystać z formularza przygotowanego przez urząd skarbowy - tłumaczy serwis "Strefa Biznesu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rodzice Olgi Bończyk stracili słuch. Ona sama jest niezwykle utalentowana.

Zeznania podatkowe trzeba złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Jest to stały termin obowiązujący w kontekście do roku następującego po roku podatkowym.

Wcześniej oczywiście odpowiednie działania musi podjąć pracodawca. "Pracodawca na przekazanie PIT-11 za 2023 rok pracownikowi ma czas do końca lutego 2024 roku. Może dostarczyć nam PIT do rąk własnych – osobiście lub pocztą, a także elektronicznie" - zauważa "Strefa Biznesu".

Jak rozliczyć PIT?

Rekomendowaną formą rozliczenia się jest tryb elektroniczny. Można to uczynić poprzez:

  • e-Deklaracje;
  • usługę Twój e-PIT, która jest dostępna w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone - spostrzega wspomniany serwis.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić