oprac. Natalia Kurpiewska| 
aktualizacja 

Od wtorku zmiany w urzędach. Pocałujesz klamkę

12

Od wtorku sprawy urzędowe będzie można załatwić przez internet, telefon lub pocztę. Nowe rozwiązanie ma wstępnie obowiązywać przez 2 tygodnie.

Od wtorku zmiany w urzędach. Pocałujesz klamkę
Od wtorku urzędy przechodzą na zdalny tryb pracy (money.pl, Rafał Parczewski)

Od wtorku urzędy przechodzą na zdalny tryb pracy, a to oznacza, że nie załatwimy już spraw przy okienku. Od teraz wszystkie problemy urzędowe będziemy mogli rozwiązać przez telefon, internet czy pocztę. W wyjątkowych i pilnych sytuacjach - od ręki.

Wstępne plany zakładają zdalną działalność urzędów tylko przez najbliższe dwa tygodnie. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od tego, jak sytuacja pandemiczna będzie się rozwijać w naszym kraju.

Rząd dedykuje pracę zdalną nie tylko pracownikom urzędów. Premier Morawiecki apelował w piątek, by wszyscy, którzy mają taką możliwość, pracowali od poniedziałku z domu - przynajmniej przez dwa tygodnie.

Zobacz także: Cmentarze zamknięte, handlarze płaczą nad stratami. Rzecznik MSP komentuje

Zdalne urzędy - jak działają?

Na stronach internetowych wielu urzędów można już znaleźć specjalne numery telefoniczne, aby bezpośrednio skontaktować się z urzędnikiem.

W samych urzędach pojawiły się też urny - przeznaczone są na dokumenty.

Wiele problemów i spraw można też rozwiązać przez platformę internetową e-obywatel.gov.pl. Możemy tu złożyć wnioski o wydanie dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy.

Przy pomocy portalu możemy również sprawdzić nasze punkty karne, odwołać się od mandatu, wyrejestrować czy zarejestrować samochód.

Co ważne - wyrobienie konta na portalu e-obywatel.gov.pl wymaga posiadania konta zaufanego. Można je założyć nie wychodząc z domu, np. w banku.

Aktualnie w urzędach wojewódzkich na pracy zdalnej jest obecnie 16 proc. zatrudnionych - to o 3 proc. więcej, niż na początku pandemii. Z kolei w urzędach administracji terenowej (szczebla powiatowego i wojewódzkiego) na pracy zdalnej było tylko 2 proc. urzędników.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić