Oligarcha zatrzymany. To jeden z najbogatszych ludzi w Kazachstanie

Oligarcha z Kazachstanu Kajrat Boranbajew, jeden z najbogatszych ludzi w tym kraju, został zatrzymany w Ałmatach. 55-letni biznesmen jest właścicielem części restauracji McDonald's w Kazachstanie, na Białorusi i w Rosji, gdzie sieć wstrzymała działalność w związku z brutalną inwazją wojsk Władimira Putina na Ukrainę.

Oligarcha zatrzymany. To jeden z najbogatszych ludzi w Kazachstanie
Kazachski miliarder został zatrzymany (Getty Images, Paul Murphy - UEFA)

Zatrzymania Boranbajewa dokonała Agencja Monitorowania Finansowego. Oligarcha został umieszczony w tymczasowym areszcie w Kazachstanie. W najbliższych dniach w Ałmatach odbędą się czynności śledcze z jego udziałem.

Biznesmen jest jedną z najbogatszych osób w Kazachstanie. Jak podaje "Forbes", jest właścicielem m.in. centrum biznesowego Esentai Tower oraz centrum handlowo-rozrywkowego Esentai Mall.

Jest także jedynym właścicielem podziemnego centrum handlowego "Ałmaly" o łącznej powierzchni 25 tys. metrów kwadratowych.

Boranbajew ma powiązania z Rosją. Wraz z rosyjskim miliarderem Wiktorem Charitoninem i innymi partnerami jest właścicielem kompleksu farmaceutycznego Karaganda LLP, który butelkuje rosyjską szczpionkę przeciwko COVID-19 - Sputnik-V. Od dawna ma też powiązania biznesowe z rosyjskim państwowym koncernem gazowym Gazprom.

Jest franczyzobiorcą McDonald's w Kazachstanie, Białorusi i kilku regionach Rosji. Jest również właścicielem firmy butelkującej wodę mineralną Alex-Saryagash oraz właścicielem klubu piłkarskiego Kairat Ałmaty.

To właśnie w futbolu mocno także współpracował z Rosjanami. Uważał, że państwo rosyjskie może znacząco podnieść jakość futbolu nie tylko w swoim kraju, ale także w państwach byłego Związku Radzieckiego.

Zobacz także: Ekspert o stanie Polskich Sił Zbrojnych. "Nie są gotowe do niczego"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić