Oszczędność przy składaniu PIT? Jest jeden, bardzo prosty trik

6

Przed nami czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym za rok 2023. Jeżeli chcemy obniżyć podatek dochodowy i przy tym oszczędzić, możemy wykorzystać jeden prosty trik, o którym mało kto pamięta. Warto skorzystać z ulgi na internet, która nam przysługuje. Trzeba jednak spełniać kilka warunków.

Oszczędność przy składaniu PIT? Jest jeden, bardzo prosty trik
Oszczędność przy składaniu PIT? Rozlicz ulgę na internet (Shutterstock)

Podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2023 będzie można rozliczać od 15 lutego. Warto się jednak pośpieszyć. Im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Termin składania PIT-ów mija 30 kwietnia 2024 roku.

Zeznanie możemy złożyć na trzy sposoby. Osobiście w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wypełniony PIT można też wysłać pocztą. Można również, nie wychodząc z domu, rozliczyć się online na stronach portalu podatki.gov.pl.

Niezależnie od sposobu, jaki wybierzemy, warto zwrócić uwagę, że możemy skorzystać z ulg podatkowych. Jedną z nich jest ta na internet w minionym roku podatkowym. To prosty trik, o którym wielu nie pamięta. A przecież może z tej ulgi skorzystać prawie każdy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dyktator zaprasza Rosjan. Osobliwy kierunek turystyczny otwiera się

A jest co odliczać. Jeżeli składamy zeznanie samodzielnie, możemy odliczyć do 760 złotych. Małżonkowie, którzy składają wspólnie zeznanie podatkowe, podwajają tę kwotę i mogą odliczyć nawet 1520 złotych. A to już naprawdę konkretna kwota.

Jakie warunki musimy spełnić, by odliczyć ulgę na internet?

Przede wszystkim musimy korzystać z internetu i za niego płacić. I mieć te wydatki udokumentowane. Nie ma różnicy czy jest to internet "stały", czy też "mobilny".

Jest jeszcze jeden warunek. Ulga na internet przysługuje nam tylko "po sobie następujących dwóch latach podatkowych" - czytamy na podatki.gov.pl. Czyli możemy z niej skorzystać, jeżeli rozliczaliśmy się w ten sposób w zeszłym roku. Lub jeżeli nie korzystaliśmy jeszcze z tego przywileju.

Warto dodać, że odliczenie przysługuje tylko na korzystanie z internetu. Nie możemy odliczyć sprzętu czy opłaty aktywacyjnej naliczonej przez naszego operatora.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Odliczeniu nie podlegają wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), opłatą aktywacyjną (nie jest to opłata za korzystanie lecz jedynie opłata za możliwość korzystania) - czytamy na stronie podatki.gov.pl.

I najważniejsze — jak rozliczyć PIT z ulgą na internet? "Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach)" - czytamy na stronie podatki.gov.pl.

Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić