Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JAR
|

Palisz papierosy? Szykuj się na ogromne jak nigdy podwyżki

223
Podziel się:

Od 2022 roku wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol. Branża tytoniowa alarmuje, że za kilka lat najtańsze papierosy mogą kosztować ponad 20 zł.

Palisz papierosy? Szykuj się na ogromne jak nigdy podwyżki
Papierosy (Getty Images)

Kilka tygodni temu ministerstwo finansów przedstawiło założenia do planowanej podwyżki podatku. Wzrośnie choćby cena za alkohol etylowy, piwo, wino, czy papierosy, z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. Złość niektórych branż powoduje fakt, że ostatnia podwyżka miała miejsce stosunkowo niedawno, na początku 2020 roku.

Podniesienie podatku akcyzowego o 5 proc. przełoży się na wzrost ceny paczki papierosów o około 30 gr. To oczywiście nie jest kłopot dla żadnego konsumenta, jednak problem pojawi się dopiero za kilka lat, co martwi przedsiębiorców.

Niedawno rząd przedstawił dalszy plan podwyżek, która zakłada, że w latach 2023-2027 stawka akcyzy na tytoń do palenia, papierosy i wyroby nowatorskie będzie rosła co roku o 10 procent.

Ile będą kosztować papierosy?

Skąd taka determinacja rządu? Podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy łącznie o 15 proc. przełożyłoby się na blisko 2 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu państwa.

Według przytoczonych wcześniej wyliczeń, do każdej paczki kosztującej 15 złotych trzeba będzie doliczyć około 30 groszy wynikające z rozszerzenia akcyzy. Branża wskazuje jednak, że te wyliczenia są fałszywe i podwyżka będzie dwukrotnie wyższa. Za kilka lat najtańsze papierosy mają kosztować ponad 20 zł.

Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją, w której tanie papierosy mają zdrożeć między 60 groszy a 1 zł, a drogie papierosy nie zdrożeją wcale. Zapłacić ma za to przysłowiowy Kowalski, a zyskać konsument zamożny oraz firmy, które operują na rynku premium i które podwyżki akcyzy nie doświadczą - mówi Roman Jamiołkowski, dyrektor ds. korporacyjnych w British American Tobacco Polska, cytowany przez newseria.pl.
Zobacz także: Fundacja "Kraina Zwierząt" prosi o pomoc. Przez budowę CPK musi opuścić swój teren
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(223)
Ben-haker
3 miesiące temu
Ludzie pili palili, piją palą i będą dalej. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Będzie kwitła szara strefa na której zarobią nasi wschodni sąsiedzi
Frenio
3 miesiące temu
Każdy kto pali papierochy to narkoman, paczka powinna być po 50 zł i naród Polski ozdrowieje!
Prawda
3 miesiące temu
No i prawidłowo. Nie lubię PiSu, ale w tej kwestii się z nimi zgadzam w 100%.
Blebleble
3 miesiące temu
Akcyza sto razy większa od wódy papierosów i łopozycji kto z łopozycji ma płacić więcej
inflacja plus
3 miesiące temu
Skąd biorą się ludzie głosujący na PiS?
biaderek
3 miesiące temu
No gdzieś trzeba znaleźć kasę dla dojnej zmiany w momencie kiedy my wypinamy się na unię a ona nas bo zaczną brakować na 500+ trzynaste i czternaste emerytury no bo przecież rząd i posłowie sobie od ust nie odejmą
Ok PIS
3 miesiące temu
Super pomysł. To są używki.Ma to być luksus. A od luksusu płaci się podatki. Brawo PIS.
Polka
3 miesiące temu
Bezczelne to jest palenie tego swinstwa na ulicy gdy inni przechodza obok i musza wdychac to rakotworcze swinstwo. Tak samo jak jazda w korku za starym dieslem.
Ella
3 miesiące temu
Smrod papierosowy jest okropny, powinien byc zakaz palenia tego swinstwa na ulicach. Niech sobie palacze w domach pala. U kazdego palacego widac na twarzy ze jest palaczem, jest to syndrom szarej twarzy.
Ona
3 miesiące temu
Papierochy i narkotyki to najgorsze uzaleznienia.
PMI bankrut
3 miesiące temu
posadzić w doniczce tytoń i po sprawie
wert
3 miesiące temu
no to będę kupować fajki z przemytu, a wódkę sobie wyprodukuję. Polacy sobie z tym poradzą, a budżet państwa dostanie po dupie. Niewolnik ma pracować, reszta dla bogatych
Icelandair
3 miesiące temu
Papierosy po 200 zł i pełen zwrot kosztów leczenia onkologicznego dla palących.
Agnes
3 miesiące temu
Phi... Dynamiczny wzrost gospodarczy oraz szybujące ostro w górę wynagrodzenia Polaków sprawiają, że te podwyżki na nikim nie robią wrażenia.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić