aktualizacja 

Pielęgniarka obnaża rzeczywistość: politycy raczą się stekami, a pacjenci szpitali jedzą suchy chleb

361

Moda wśród prawicowych polityków na publikowanie swoich zdjęć nad pełnym posiłkiem (koniecznie z dodatkiem mięsa, żadnych robaków) jest hitem wśród polityków prawicy. Jednak nie wszystkim jest do śmiechu. Pielęgniarka porównała ich dania do szpitalnych posiłków. Dziesięć z nich kosztuje mniej, niż jeden stek, którym raczył się polityk.

Pielęgniarka obnaża rzeczywistość: politycy raczą się stekami, a pacjenci szpitali jedzą suchy chleb
Posiłki polityków vs szpitalna rzeczywistość (Instagram, Siostra Bożenna)

Niedofinansowana służba zdrowia

Liczne protesty lekarzy czy pielęgniarek wielu osobom dały złudne wrażenie, że walczą oni wyłącznie o swoje wynagrodzenie. Jednak niskie nakłady na ochronę zdrowia to także niskie nakłady na wyżywienie pacjentów. O problemie tym napisała na Instagramie "Siostra Bożenna", która porównała posiłki prawicowych polityków do przeciętnego dania w szpitalu.

Bardzo się cieszę, że panom posłom, europosłom i ministrom smakują zaje..ście drogie steki, które na pewno były sfinansowane z własnych środków i nic mnie do tego. Jeśli jednak byłyby z pieniędzy publicznych to można by się pokusić o stwierdzenie, że Mamaginekolog Gate to jednak wciąż pikuś - podpisała przy zamieszczonym przez siebie kolażu zdjęć.
Trwa ładowanie wpisu:instagram

Pielęgniarka przypomniała, że codzienna stawka żywieniowa w polskich szpitalach klaruje się między 6 a 11 zł. Ciężko za taką kwotę sporządzić pełnowartościowy posiłek, co doskonale widać na zestawieniu w kolejnym zdjęciu. Dwie kromki chleba, (chyba) masło i parę plasterków wędliny bądź odrobina białego sera. O warzywach możemy zapomnieć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tu operowano Jarosława Kaczyńskiego. 80 proc. lekarzy zrezygnowało z pracy w szpitalu w Otwocku

W szpitalu gorzej, niż w więzieniu

Jak pisaliśmy w zeszłym roku, dzienna stawka żywieniowa dla jednego pacjenta w 2020 roku plasowała się na poziomie 6-7 zł. Coraz więcej osób podnosi kwestie tego, że na lepsze posiłki mogą liczyć nawet więźniowie.

(...)obecnie koszt pojedynczego posiłku więźnia wzrósł więcej niż wysokość inflacji i wynosi ok. 4,8 zł - zacytowała Business Insider w komentarzu matkapolki.

Inny internauta dodał, że w więzieniu ma się cztery różne diety do wyboru. Komentujący zwracają też uwagę na to, że coraz częściej od pacjentów wymaga się, żeby mieli własne sztućce.

Czy coś się zmieni? W marcu 2022 opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach. Według Pulsu Medycyny ma on wejść w życie 1 kwietnia br. Miejmy nadzieję, że nie będzie primaaprilisowym żartem.

Dieta marzenie

Według opublikowanego projektu dieta dla kobiet ma mieć od 2000 do 2200 kcal a dla mężczyzn od 2200 do 2400 kcal. Będą to posiłki zbilansowane, urozmaicone i różnorodne. Pacjenci mają otrzymywać od 3 do 5 posiłków dziennie. W każdym mają się znaleźć owoce i warzywa.

Jednego możemy być pewni: gdyby politycy częściej byli pacjentami na oddziałach w publicznych szpitalach, jakość posiłków podniosłaby się znacznie szybciej. Ale wszystkim, oczywiście, życzymy jak najlepszego zdrowia.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić