PKP przesadziło?! Nawet w Niemczech jest taniej

26

PKP Intercity niedawno ogłosiło aktualizację cen. Nowe stawki wywołują sporo kontrowersji. A jak prezentują się na tle niemieckich biletów kolejowych? Można się mocno zdziwić.

PKP przesadziło?! Nawet w Niemczech jest taniej
PKP Intercity (Adobe Stock, Sebastian)

Podwyżki wprowadzono w kontekście wszystkich połączeń w PKP Intercity. Największa zmiana dotyczy przejazdów Pendolino. Podróż z Warszawy do Krakowa już dotychczas była dość droga, bo kosztowała 169 złotych w drugiej klasie. Teraz jest to natomiast blisko 200 zł! Za miejsce w pierwszej klasie trzeba zapłacić natomiast ponad 300 zł.

Trasę Warszawa-Kraków można porównać z połączeniem Berlin-Hamburg. W obu przypadkach dystans kilometrowy jest mocno zbliżony. Pod uwagę bierzemy również największe miasta w Polsce i Niemczech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zignorował szlaban na Lubelszczyźnie. Kamera nagrała, co zrobił na przejeździe kolejowym

Okazuje się, że podróż Deutsche Bahn z Berlina do Hamburga w dniu 20 stycznia kosztowałaby niespełna 40 euro. W przeliczeniu jest to 187 złotych.

Pasażer niemieckiego przewoźnika do tego znacznie szybciej znajdzie się na miejscu niż klient PKP. Pendolino jedzie z Warszawy do Krakowa planowo w 2,5 godziny. Express DB tymczasem - nieco ponad 1 godzinę i 40 min - zauważa Business Insider.

Takich przykładów jest oczywiście więcej. Ciekawym porównaniem są też połączenia Rzeszów-Warszawa i Berlin-Erfurt (miasto podobnej wielkości do stolicy Podkarpacia). Bezprzesiadkowa podróż pomiędzy niemieckimi miejscowościami oznacza wydatek na poziomie około 168 zł. Za ile przedostaniesz się z Rzeszowa do Warszawy? Otóż za 224 zł!

Warto wspomnieć, że ceny niemieckich biletów na pociągi międzymiastowe ICE nie są stałe. Wiele zależy od godziny czy też natężenia ruchu. Jeśli chcemy kupić bilet na następny dzień, to możemy zapłacić dużo więcej.

Niemcy szykują specjalną ofertę

Business Insider zauważa, że wiosną Niemcy wprowadzą specjalną ofertę. Ucieszą się ci, którzy podróżują lokalnie i regionalnie.

W Niemczech wiosną wejdzie bowiem bilet za 49 euro. Płacąc miesięcznie równowartość 230 zł, będzie można korzystać z dowolnej liczby połączeń pociągowych czy autobusowych w komunikacji lokalnej i regionalnej. Bilet będzie obowiązywał też na komunikację miejską - spostrzega BI.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić