o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Podatek cukrowy namieszał. Zmieniły się nie tylko ceny, ale i składy

98
Podziel się

2-litrowa Pepsi? Z nowym podatkiem zapłacimy za napój 2 zł więcej. Opłata cukrowa zmieniła jednak nie tylko ceny. W etykietach popularnych napojów ubyło... słodyczy. Producenci pozbyli się cukru

Podatek cukrowy namieszał. Zmieniły się nie tylko ceny, ale i składy
Podatek cukrowy namieszał. W popularnym soczku jest o połowę mniej cukru (East News)
bDAXbuOJ

Podatek cukrowy oburzył opinię publiczną. Ceny za słodkie napoje poszybowały do góry jak szalone. Niektórym umknęło jednak, że zmieniły się również składy.

Przykład? Pomarańczowy napój Riviva dla dzieci. WP Finanse przyjrzało się bliżej etykietom napoju sprzed i po wprowadzeniu opłaty cukrowej.

bDAXbuOL

I zmiany są piorunujące. W nowym kartoniku znajdziemy aż o łyżeczkę mniej cukru - 4,9 g na 100 ml. Wcześniej było to 9,8 g na 100 ml.

W wyniku tych zmian napój nie zostanie objęty nowym podatkiem - za kartonik zarówno teraz, jak i przed styczniem płacimy 1,99 zł.

bDAXbuOR
Zobacz także: Kiedy zacznie się odmrażanie gospodarki? Kościński: powrót do normalności za 2-3 miesiące

Opłatę cukrową nalicza się dwuetapowo. Pierwszy etap - opłata stała - naliczana, gdy zawartość cukru jest mniejsza lub równa 5 g na 100 ml.

bDAXbuOS

Co ważne - opłatą stałą nie jest objęty napój, który składa się co najmniej w 20 proc. z soku warzywnego, owocowego lub owocowo-warzywnego. W Kartoniku Rivivia soku owocowo-warzywnego znajdziemy 25 proc., czyli dodatkowej opłaty nie ma.

A drugi etap? Część zmienna. Wynosi ona 0,05 g za każdy kolejny gram cukru powyżej poziomu 5 g na 100 ml. W kartoniku Rivivy cukru mamy mniej, stąd kosztami części zmiennej napój też nie został objęty.

Oznacza to, że klient nie zapłaci więcej, a do tego spożyje mniej cukru. Trzeba jednak mieć na uwadze, że małym kartoniku wciąż znajdziemy aż łyżeczkę cukru.

bDAXbuOT
Ilość spożytego cukru najpewniej zmaleje, ale przyzwyczajanie do słodkiego smaku, nawyk gaszenia pragnienia słodkim i nawyk picia słodkich napojów pomiędzy posiłkami zostanie z dzieckiem na długie lata i może skutkować problemami zdrowotnymi w przyszłości - wyjaśnia dietetyczka Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Zdaniem dietetyczki, nadmierne spożywanie tego typu napojów może źle wpływać na zdrowie. - Nadużywanie wszelkich soków owocowych, w tym tych w 100 proc. niedosładzanych prowadzi do przedawkowania cukru. A są soki, które mają więcej kalorii niż niektóre słodzone, gazowane napoje - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAXbuPm
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(98)
Marchew
2 tyg. temu
Przeraża mnie fakt popierania przez niektórych działań rządu w sprawie podnoszenia podatków. Przyjmując taką logikę, że należy opodatkować to co jest szkodliwe dla zdrowia to rząd w końcu opodatkuje dodatkowo 95% produktów. Co chwilę pojawiają się nowe teorie co do szkodliwości bądź nie szkodliwości czegoś. Świetna droga do okradania ludzi z ich ciężko zarobionych pieniędzy... boli to , ze Wy się na to zgadzacie. Nie chcecie tego pić nie pijcie proste i uczcie tego dzieci.
NAtka
3 dni temu
Czy łakniesz miłości? a może chcesz tylko szybkiego numerku? wejdż na 𝐏U𝐊𝐀J.𝐏𝐋 na pewno odszukasz to czego chcesz
no tak
2 tyg. temu
A ja domagam się obłożenia podatkiem całego syfu który jest dodawany do wyrobów spożywczych. Kiedyś wystarczyła pasteryzacja i odpowiednie opakowania (szkło lub metal). Gratuluję rozumu tym co się tak oburzają na ten podatek i piją takie syfy zwane napojami. Okładać podatkami i przeznaczać to na leczenie cukrzyków, zawałowców itp. To przecież oni jedzą i piją a później chorują.
bDAXbuPn
beny
2 tyg. temu
no to na plus
Szyderca
2 tyg. temu
,,Prezydent Duda gwarantem braku podwyżek podatków(...)". A podatek cukrowy? No nie, to nie podatek - to ,,opłata'' jak twierdzi min. Patkowski. Tak jak podatek dochodowy to wcale nie podatek tylko ,,opłata''. Czego nie rozumiesz? ;-)
Najnowsze komentarze (98)
NAtka
3 dni temu
Czy łakniesz miłości? a może chcesz tylko szybkiego numerku? wejdż na 𝐏U𝐊𝐀J.𝐏𝐋 na pewno odszukasz to czego chcesz
Piotr
2 tyg. temu
"Opłatę cukrową nalicza się dwuetapowo. Pierwszy etap - opłata stała - naliczana, gdy zawartość cukru jest mniejsza lub równa 5 g na 100 ml." Nie wiem, ale wydaje mi się, że chyba jest naliczana, gdy cukru jest WIĘCEJ niż 5g na 100ml. "A drugi etap? Część zmienna. Wynosi ona 0,05 g za każdy kolejny gram cukru powyżej poziomu 5 g na 100 ml." Co to jest 0,05 g? Opłata pięć setnych grama za gram cukru? Czy może pięć setnych grosza? A może jednak 5 groszy za gram? Ech, szkoda słów. I zdaje się, że artykuł nie był tłumaczony jak zawsze translatorem...
Nowy
2 tyg. temu
Ale ja tych producentów w ogóle nie rozumiem ? Przecież można sprzedawać napój w ogóle bez cukru. I "osobno" sprzedawać załączoną (taśma, lepiec, wkładka itp) saszetkę z cukrem, przygotowaną tak aby łatwo się ją wsypywało do napoju, wtedy podatku nie będzie no bo inny produkt. Ustawić, sprzedaż tak aby się dało sprzedać też bez załącznika i będzie git.
Wojciech
2 tyg. temu
CZYLI BARDZO DOBRZE, ŻE JEST TEN PODATEK. DZIECIAKI MNIEJ CUKRU BĘDĄ PIŁY. DOBRA ROBOTA.
Ala
2 tyg. temu
-No i zaczęło się!! ..nawet maślanka naturalna podrożała przez podatek cukrowy
Wiktor 71
2 tyg. temu
Parę lat do tyłu czekało się na święta bo będą pomarańcze a teraz przyjdzie czas na colę
Tolek
2 tyg. temu
I bardzo dobrze, i m mniej cukru tym lepiej.
Leon
2 tyg. temu
A dlaczego nie płacą szkodliwego, za to co odwalają w tym kraju od prawie roku czasu ?
bDAXbuPf
Andrzej
2 tyg. temu
Ten podatek jest także w innych krajach nie tylko w Polsce. Każdy pije co lubi zawsze można kupić z mniejszą zawartością i dosłodzić.Od tego nie będzie podatku.
Sure
2 tyg. temu
Teraz będziemy mówić że pijemy colę z whisky a nie whisky z colą😂
gość
2 tyg. temu
Akurat to uważam ,za bardzo korzystne. Mniej cukru, znaczy lepsze zdrowie.
gość
2 tyg. temu
Moja koleżanka równolatka, osoba otyła, od lat pije słodzone napoje i je dużo słodyczy. Od roku ma cukrzycę!!!a ja staram się nie słodzić, chyba ,że miodem (zimą), a słodycze jeść rzadko. To naprawdę służy organizmowi.
gość
2 tyg. temu
Nigdy nie piłam takich soków,a colę b rzadko
Januszk
2 tyg. temu
No ale napoje bez cukru również podlegają opłacie cukrowej
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić