aktualizacja 

Podatek od kota. Sprawdź, czy cię dotyczy

24

Właściciele kotów mogą nie zdawać sobie sprawy, że oprócz ponoszonych opłat za utrzymanie zwierzaka, niekiedy muszą także odprowadzić za niego podatek. Ile wynosi opłata i kogo dotyczy?

Podatek od kota. Sprawdź, czy cię dotyczy
Podatek od kota - kto i ile musi zapłacić? (Pixabay)

Decydując się na zakup zwierzęcia, często nie zdajemy sobie sprawy, na jak wysokie koszty musimy się przygotować. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, pożywienie, wodę, uczęszczać do groomera, a także regularnie wykonywać szczepienia, czy badania. 

Często wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Nie tylko posiadacz psa, ale jak się okazuje osoba, która posiada kota rasowego, musi odprowadzić od niego podatek. 

Podatek od kota rasowego to jednorazowa opłata, którą musimy uiścić w urzędzie skarbowym, kupując kota w Polsce oraz za granicą. Trzeba jednak zaznaczyć, że termin wynosi 14 dni od daty kupna zwierzęcia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tusk nauczył się od PiS". Ekspertka komentuje "babciowe"

Podatek od kota. Ile wynosi?

Jeżeli kto kosztował nas powyżej 1 tys. złotych, wtedy należy odprowadzić podatek w wysokości 2 procent od całej kwoty.

Z podatku zwolnione są osoby, które przygarnęły kota z ulicy, adoptowały w schronisku lub kupiły go od podmiotu gospodarczego, który wystawił fakturę VAT.

Jeżeli kot został nam podarowany, z podatku jesteśmy zwolnieni, pod warunkiem że wartość nie przekracza 5308 złotych. 

Opłaty warto dokonać od razu. Za brak złożenia formularza PCC-3 grozi kara grzywny. Wynosi ona jedną dziesiątą pensji minimalnej, a niekiedy nawet jej dwudziestokrotność.

Nie inaczej jest w przypadku psów. Taki podatek reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku. Ustalana jest kwota, którą gmina dopasowuje do lokalnych warunków. W tym roku stawka to 150,93 zł za rok. 

Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić