Podatek od psa pójdzie w górę. Zapłacimy wyższą stawkę za czworonoga

15

Już w przyszłym roku czeka nas podwyżka podatku od posiadania psa. Właściciele czworonogów zapłacą więcej, choć nadal część z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki obowiązek w ogóle istnieje.

Podatek od psa pójdzie w górę. Zapłacimy wyższą stawkę za czworonoga
Podatek od psa pobierany jest od posiadacza czworonoga, a nie od właściciela (123RF)

Podatek od psa to jedna z licznych danin, które nałożył na nas nasz rząd. W obecnym roku stawka maksymalna wynosi 130,30 zł rocznie od jednego psa. To jednak zmieni się wraz z nadejściem nowego roku.

Podatek od psa w górę

W 2022 r. zapłacimy bowiem o pięć złotych więcej. Podatek od psa będzie tym samym wynosił 136,40 zł. Warto wiedzieć, że tej daniny nie zapłaci każdy. To, czy w danej gminie podatek od posiadania psa będzie pobierany, zależy od radnych. Mogą oni ustalić taką daninę i jej wysokość, jednak nie muszą. Najważniejsze jest jednak, że podatek ten nie może przekraczać kwoty ustanowionej na mocy obwieszczenia Ministra Finansów.

Poza mieszkańcami gmin, w których podatek od psa nie obowiązuje, zwolnieni z opłaty są m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, osoby niepełnosprawne, a także osoby powyżej 65. roku życia, prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe.

Zobacz także: Praca dla cudzoziemców. Ma być szybciej i łatwiej. "Jaskółka pięknej przyszłości"

Podatek od psa. Należy pamiętać o terminie

Podatek od psa płacimy co roku, zaś o dokładnym terminie decyduje rada gminy za pośrednictwem odpowiedniej uchwały. Opłatę od psa należy uregulować do 30 kwietnia. Jeżeli nasz pupil urodzi się w późniejszym miesiącu, opłatę należy uiścić do końca drugiego miesiąca życia psa.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić