Pokaźna podwyżka emerytury? Seniorzy wyskoczą z kapci

410

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego, przedstawił pomysł, który z pewnością zachwyci seniorów. Jego koncepcja mówi o tym, by we wszystkich krajach Unii Europejskiej wprowadzić ten sam pułap minimalnej emerytury. Chodzi o naprawdę imponujący poziom, jak na nasze warunki i porównanie z krajami Zachodu.

Pokaźna podwyżka emerytury? Seniorzy wyskoczą z kapci
Emerytura na poziomie 4300 zł co miesiąc, oto pomysł Pawła Kampy (Getty Images, fizkes)

Paweł Kampa uważa, że Unia Europejska potrzebuje nowej wizji dla następnych pokoleń. Polityk Nowej Lewicy, który zabiega o miejsce w Parlamencie Europejskim, jest zdania, że wprowadzenie minimalnej emerytury w całej UE byłoby bardzo dobrym krokiem.

Wskazuje, że chodzi o wyrównanie poziomów życia w tej wspólnocie. Kampa spostrzega, że od kilku lat obserwujemy wyrównanie cen podstawowych artykułów na terenie UE, jednak w przypadku świadczeń socjalnych nadal widoczne są rozbieżności pomiędzy poszczególnymi państwami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brudziński apeluje do młodych. Ostrzega przed Tuskiem

Radio Opole informuje, że pomysł Kampy zakłada wprowadzenie minimalnej europejskiej emerytury w wysokości 1000 euro. W przeliczeniu na złotówki daje to około 4300 zł!

Przypomnijmy, że obecnie minimalna emerytura w naszym kraju wynosi 1780,96 zł. Jeżeli propozycja Kampy zostałaby wprowadzona w życie, to najniższa emerytura wzrosłaby o ponad 2500 zł.

Minimalna emerytura na poziomie 1000 euro?

Paweł Kampa zauważył już, że droga do wprowadzenia takiego świadczenia będzie długa. Polityk oszacował, że nastąpiłoby to za 4-5 lat. - To nie jest nieosiągalne, chciałbym forsować ten punkt w Parlamencie Europejskim - zaznaczył, cytowany przez Radio Opole.

Ta kwota tysiąca euro wydaje mi się rozsądna, patrząc przez pryzmat inflacji i kosztów życia. Unia Europejska ma doświadczenie w wyrównywaniu poziomów życia i rozwoju. Choćby poprzez wspólną politykę rolną i system dopłat. Analogicznie można zbudować zręby pod emeryturę europejską - podsumował polityk.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić