Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Polacy dostają listy w sprawie zarobków. O co chodzi?

49

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od Głównego Urzędu Statystycznego. GUS zapowiada w nich wizyty ankieterów i pyta m.in. o wynagrodzenie czy warunki mieszkaniowe. O co właściwie chodzi?

Polacy dostają listy w sprawie zarobków. O co chodzi?
GUS wysyła listy do Polaków. Dlaczego pyta o wysokość zarobków? (Adobe Stock)

W ostatnim czasie Polacy otrzymują listy od Głównego Urzędu Statystycznego. Podpisuje się pod nimi sam prezes GUS Dominik Rozkrut.

Jak tłumaczy Główny Urząd Statystyczny w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl, jest to element Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności. "Celem jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej" - wyjaśnia urząd.

Jak informuje TVN24 Biznes, pisma zapowiadają zgłoszenie się ankietera, który ma skontaktować się z zaproszonymi do badania osobiście lub telefonicznie. Ankieter ma przeprowadzić wywiad, podczas którego zapyta m.in. o źródła i poziom dochodów, sytuację materialną czy warunki mieszkaniowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 23.11 | Niepokojące dane o płacach Polaków i powrót VAT na paliwa. Jak to wpłynie na gospodarstwa domowe?

GUS wysyła listy do Polaków. Dlaczego pyta o zarobki?

Takie zaproszenie GUS miał wysłać do 23 tys. 163 gospodarstw domowych, które zostały wcześniej wybrane w sposób losowy. Ankiety mają być przeprowadzane w dniach od 22 kwietnia do 28 czerwca.

Urząd objaśnia, że "celem badania jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i innych aspektów warunków życia".

Ponadto GUS będzie zbierał informacje o: warunkach mieszkaniowych, poziomie i źródłach dochodów, sytuacji materialnej, stopniu zaspokojenia podstawowych potrzeb, stanu zdrowia, uczestnictwie w procesie edukacji oraz opiece formalnej nad dziećmi, aktywności ekonomicznej na rynku pracy oraz cechach demograficznych respondentów.

Pozyskane w ankiecie dane mają być objęte tajemnicą statystyczną. Ponadto w większości przypadków zaproszenie do udziału w badaniu dostały te osoby, które już wcześniej uczestniczyły w podobnej ankiecie. Ma to wpływać na jej wiarygodność.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić