Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Nowa średnia zarobków podana przez GUS. Zobacz, czy zarabiasz więcej

35

GUS opublikował nowe dane dotyczące średniego wynagrodzenia w styczniu 2024 roku. Wyniosło ono 7768,35 zł brutto i chociaż jest to spadek o 3,3 proc. w porównaniu z grudniem 2023 r., to jednocześnie jest to także spory wzrost w stosunku do stycznia zeszłego roku. Jeszcze bardziej wzrosło wynagrodzenie minimalne.

Nowa średnia zarobków podana przez GUS. Zobacz, czy zarabiasz więcej
GUS opublikował nowe dane dotyczące średniego wynagrodzenia w styczniu 2024 roku (Adobe Stock)

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że przeciętna miesięczna pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7768,35 zł brutto i jest o 884,39 zł wyższa niż przed rokiem. To wzrost aż o 12,8 proc.

Jednak w porównaniu do grudnia 2023 r. jest to spadek o 3,3 proc., kiedy to średnia płaca wyniosła 8032,96 zł brutto.

Spadek ten był efektem zmniejszenia skali lub niewystępowania w styczniu wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, m.in. wypłat premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Górnika, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) - czytamy w raporcie opublikowanym przez GUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Finanse samorządów. "Potrzebujemy realnych działań"

Dodajmy, że dane o wynagrodzeniach w styczniu 2024 r. opublikowane przez GUS to średnie pensje w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób.

W najnowszym raporcie GUS czytamy, że w styczniu 2024 ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 4242 zł brutto, czyli o 17,8 proc. Ostatnio minimalne wynagrodzenia wzrosło w lipcu i wynosiło wtedy 3600 brutto zł. Od 1 lipca płaca minimalna wyniesie z kolei 4300 zł brutto.

Wzrost płac jest obecnie wyższy od inflacji, która w styczniu wyniosła 3,9 proc.

- Nie ma przesłanek do tego, żeby wynagrodzenia przestały tak dynamicznie rosnąć. Przy zastoju w konsumpcji, handlu zagranicznym przedsiębiorcy będą ponownie poddawani presji płacowej. W drugiej zmiennej rynku pracy – zatrudnieniu widać nadal marazm. Zatrudnienie w skali roku spada o 0,2 proc., co przy miesiącach zimowych nie jest wielkim zaskoczeniem. Rynkowi pracy nie będzie pomagać spowolnienie, ale nadal jest to najsilniejsza część naszej gospodarki – ocenia Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z portalem prawo.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić