aktualizacja 

Polacy mają problem. Dane mówią, co dzieje się przed Świętami

2

Tegoroczne Święta będą bardziej skromne, a wszystko to z powodu inflacji. Trzy czwarte Polaków na organizację tegorocznych świąt Bożego Narodzenia zamierza wydać do 1 tys. zł, z czego 32 proc. planuje, że nie będzie ich to kosztowało więcej niż 500 zł.

Polacy mają problem. Dane mówią, co dzieje się przed Świętami
Święta inne niż wszystkie (Adobe Stock)

Skromne Święta

Tegoroczne Boże Narodzenie najskromniej świętować będzie się na wsi. Okazuje się, że 80 proc. gospodarstw domowych chce zmieścić się w 1 tys. zł. W przypadku większych miast będzie to "zaledwie" 70 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF przez United Surveys.

Zobacz także: Przepis na pomarańczowe ciastka z galaretką. Idealne na Święta

Spory wpływ na jakość naszych Świąt będzie miało to, czy pobieramy dodatek 500+. Tym samym te rodziny, gdzie świadczenie wypłacane jest na dwoje lub więcej dzieci, aż 88 proc. wyda od 500 zł do nawet 2 tys. zł na święta. W przypadku rodzin z dodatkiem dla jednego dziecka 84 proc. przeznaczy na przygotowanie Bożego Narodzenia od 300 do 1 tys. zł.

Eksperci oceniają zgodnie, że choć wynagrodzenia w Polsce rosną, nie w każdym sektorze dzieje się to w tym samym tempie. Tym samym to, ile wydamy na święta, zależy w dużej mierze od branży, w której przystało nam pracować. Główny ekonomista banku Millennium Grzegorz Maliszewski, podaje przykład administracji publicznej, która może mieć problem, bo w tym sektorze nie odnotowano żadnej waloryzacji.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić