Polak wydał 100 zł. Zakupy w jednym z najbiedniejszych państw świata

414

Haiti to jedno z najbiedniejszych państw świata. Ile kosztują tam produkty w supermarketach? Polak, Mateusz Jakubowski, postanowił to sprawdzić. Zrobił zakupy za 100 zł na Haiti. Pokazał, co udało mu się kupić za równowartość tej kwoty.

Polak wydał 100 zł. Zakupy w jednym z najbiedniejszych państw świata
Polak zrobił zakupy za 100 zł na Haiti. To jedno z najbiedniejszych państw świata. Na zdjęciu: supermarket w stolicy Haiti i zakupy podróżnika (YouTube, Śladami Polonii)

Mateusz Jakubowski prowadzi kanał na YouTube pod nazwą "Śladami Polonii". Jest podróżnikiem, którego zafascynowała Ameryka Środkowa. Jak pisze autor kanału: "Szukam Polski w Ameryce Środkowej".

Zarobki na Haiti. Najniższa i średnia krajowa

Podróżnik był już w w Brazylii, a obecnie przebywa na Haiti. Według statystyk, to jedno z najbiedniejszych miejsc na świecie. Mateusz przybliżył widzom nieco sytuację Haitańczyków. Opowiedział m.in. o ich zarobkach. Ile wynosi najniższa, a ile średnia krajowa na Haiti? "Minimalna krajowa na Haiti wynosi ok. 600 złotych, a średnia krajowa wynosi niecałe 2,5 tys. złotych w przeliczeniu" - mówi Jakubowski.

Ale, te statystyki są tak naprawdę nic nie warte, bo bardzo dużo osób zatrudnionych jest w (...) tej państwowej gałęzi (...). Tam są umowy o pracę i wynagrodzenia są dużo wyższe niż w haitańskich realiach, a większość osób, które pracują w normalnych miejscach nie mają umowy i (...) zarabiają bardzo, bardzo, bardzo mało. (...) Ta praca nie jest unormowana w żaden sposób - dodaje mężczyzna.

Okazuje się, że Haitańczycy wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Jako przykład podał "ucieczki Haitańczyków na Dominikanę". Jeżdżą tam, by zająć się licznymi uprawami trzciny cukrowej. Maszyny na Dominikanie poszły w odstawkę. Pracują tam właśnie przybysze z Haiti. Jest to praca na akord, a dziennie otrzymują za nią jedynie... 6 dolarów.

Wydał 100 zł na Haiti. Co kupił?

Podróżnik nie tylko opowiedział o zarobkach lokalnych mieszkańców. Wybrał się też do supermarketu, by pokazać widzom, co można tam kupić za mniej więcej 100 zł. Warto podkreślić, że nie były to zakupy zaplanowane, a spontaniczne, więc w koszyku zabrakło niektórych "podstawowych" produktów.

Wiem, że to były zakupy bardzo ułomne, ale no jakoś nie przejmuję się tym, czasu było mało, człowiek zestresowany (...) gdybym dłużej posiedział w sklepie byłyby tam owoce i warzywa, Haiti nie cierpi na brak tych produktów - wyjaśnił Jakubowski i dodał, że owoce są tam bardzo tanie (np. 5 mango to koszt ok. 2 zł).

Mateusz Jakubowski kupił:

  • bułki: 11,50 zł
  • parówki "Hot dog" 300 g: 9 zł
  • lokalna kiszonka (skład: cebula w oleju + papryka) 400 g: 15 zł
  • ser, plasterki, niecałe 200 g: 17 zł
  • lokalny napój gazowany, bananowy 0,5 l: 2 zł
  • napój arbuzowy puszka 0,3 ml: 5 zł
  • napój guawa puszka 0,3 ml: 4 zł
  • lokalna kawa 200 g: 11 zł
  • lokalny rum 0,2 litra (2x): 4,5 zł
  • lokalne papierosy (2x): 8 zł
Zobacz także: Haiti - pytania i odpowiedzi - Q&A z Haiti
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić