Polska musi zapłacić grube miliony. Powód? Rząd się rozmyślił

981

Polacy będą musieli zapłacić za śmigłowce, których Polska nie kupiła. Mowa o 80 milionach złotych, które wyparują z budżetu, ponieważ rząd się rozmyślił. Chodzi o zawarte przed sądem porozumienie z Airbusem na dostawę 50 caracali. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zerwał negocjacje.

Polska musi zapłacić grube miliony. Powód? Rząd się rozmyślił
Rząd musi zapłacić 80 mln złotych za śmigłowce, których nie kupił (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Polacy będą musieli zapłacić 80 milionów złotych. Skarb Państwa zawarł porozumienie z francuskim koncernem Airbus w sprawie niepodpisanego przed laty kontraktu na zakup śmigłowców H225M Caracal dla Wojska Polskiego.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna. "To garść leków przeciwbólowych. Nie leczy"

Koniec sporu, Polska musi zapłacić

Według informacji przekazywanych przez dziennik decyzja o zakończeniu sporu była obustronna, a partnerzy chcą "spoglądać w przyszłość". Jednym z działań ma być rozbudowa ośrodka badawczo-rozwojowego Airbusa w Łodzi.

Porozumienie w sprawie śmigłowców Caracal było niezbędne, ponieważ rząd nie podpisał wynegocjowanego jeszcze przez rząd PO-PSL w 2015 roku kontraktu na zakup 50 wielozadaniowych maszyn. Oficjalnym powodem wycofania się polskiej strony z umowy był brak porozumienia w kwestii zakupu technologii.

Rozmowy zerwane

Przetarg na śmigłowce dla Wojska Polskiego rozpisano jeszcze w 2012 roku. W 2015 roku Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) wstępnie wybrało ofertę grupy Airbus. Wywołało to protesty opozycyjnego wówczas PiS-u oraz związków zawodowych z zakładów Mielcu i Świdniku.

TVN24 przypomina z kolei, że w 2015 roku, już za rządów PiS rozpoczęto negocjacje na umowę offsetową, czyli dotyczącą zakupu technologii. Podpisanie tej umowy było elementem koniecznym do zawarcia całego kontraktu. Ministerstwo Rozwoju nie dogadało się w tej sprawie z Francuzami, a dalsze rozmowy uznało za bezzasadne.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić