Polski Ład. Tyle pieniędzy powinieneś dostać. Lepiej to sprawdź

136

Polski Ład okazał się... totalnym nieładem. Polacy zmagają się z podatkowym koszmarem. Wielu z nich nie wie, ile tak naprawdę powinna wynieść ich wypłata "na rękę". Księgowe zresztą też mają ból głowy.

Polski Ład. Tyle pieniędzy powinieneś dostać. Lepiej to sprawdź
Mateusz Morawiecki (Getty Images, Beata Zawrzel)

Niemały chaos wytworzył się po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Niektórzy dostali za mało pieniędzy, co sprawia, że część księgowych zobowiązana jest do ponownego przeliczenia wynagrodzeń i wypłaty wyrównań.

Pewnie wiele osób już dawno się pogubiło. "Fakt" tłumaczy, jak powinny wyglądać wynagrodzenia po zmianach, które zostały wdrożone w ramach Polskiego Ładu.

Ważną rolę odgrywa PIT-2. Osoby, które nie złożyły tego dokumentu u swojego pracodawcy, teraz zarobią mniej.

Zweryfikuj jak najszybciej, czy złożyłeś pracodawcy PIT-2 (jeśli masz prawo). Bez tego twoja zaliczka nie będzie co m-c pomniejszana o 425 zł (1/12 kwoty zmniejszającej podatek). W 2021 to było 43 zł, więc nie było to tak ważne - tłumaczyła na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grand Thornton.

Kto zyska na Polskim Ładzie?

Na większe wynagrodzenia liczyć mogą ci, którzy zarabiają przynajmniej 1500 zł brutto. W takim przypadku wynagrodzenie "na rękę" podniesione zostanie o 26,43 zł. Tak wynika z wyliczeń "Faktu".

O 105 zł więcej dostaną ci, którzy zarabiają 2400 zł brutto. Po zmianach na ich konto wpłynie 1884,57 zł. Na sporą podwyżkę liczyć mogą osoby zarabiające 3200 zł brutto. One uzyskają o 167 zł więcej.

Na podwyżkę wynagrodzeń nie mają szans natomiast ci, którzy mają zagwarantowane wynagrodzenie na poziomie co najmniej 6 tys. zł brutto.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić