Potężny cios w Rosjan. Koniec rosyjskiego lotnictwa cywilnego?

Kolejne firmy z Zachodu kończą współpracę z Rosją. W czwartek amerykański gigant zajmujący się oprogramowaniem dla linii lotniczych Sabre Corporation ogłosił, że rozwiązał umowę dystrybucyjną z Aerofłot - największym rosyjskim przewoźnikiem. Ta decyzja może "ostatecznie zrównać z ziemią rosyjskie lotnictwo komercyjne" - twierdzą eksperci.

Potężny cios w Rosjan. Koniec rosyjskiego lotnictwa cywilnego?
Amerykański gigant zrywa umowę z liniami lotniczymi Aerofłot (Getty Images)

W ramach sankcji po inwazji na Ukrainę Wielka Brytania, Unia Europejska, a także Kanada i Stany Zjednoczone zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych i samolotów z Rosji. Na wojnę na Ukrainie zareagowali także tacy giganci jak Airbus i Boeing, którzy zawiesili współpracę z Rosjanami.

W wyniku tych działań rosyjskie lotnictwo cywilne cofnęło się do 1991 roku - jak stwierdził jeden z najbardziej cenionych ekspertów lotniczych, Jon Ostrower. A to jeszcze nie wszystko. Rosyjskie władze muszą liczyć się z kolejnymi konsekwencjami swojej agresji.

Rosyjskie lotnictwo komercyjne na skraju upadku?

W czwartek Sabre Corporation, wiodąca firma zajmująca się oprogramowaniem i technologią w branży turystycznej, ogłosiła, że zerwała umowę dystrybucyjną z największym rosyjskim przewoźnikiem, należącym w większości do rosyjskiego rządu - Aerofłot.

Sabre poinformowało w komunikacie prasowym, że podjęło natychmiastowe kroki w celu usunięcia treści dotyczących linii Aerofłot ze swojego Globalnego Systemu Dystrybucji (GDS). System ten jest stosowany m.in. przez biura podróży i korporacje na całym świecie do zarządzania rezerwacjami.

Sprzeciwiamy się temu konfliktowi militarnemu. Przestrzegamy i będziemy przestrzegać sankcji nałożonych na Rosję - przekazał Sean Menke, dyrektor generalny Sabre.

Według redaktora naczelnego serwisu "The Air Current" Jona Ostrowera krok podjęty przez Sabre może być ostateczny w kwestii funkcjonowania rosyjskiego lotnictwa komercyjnego i wręcz może "natychmiast zrównać je z ziemią". "Bez Sabre nie ma rezerwacji. Bez rezerwacji nie ma linii lotniczych" - stwierdził na Twitterze Ostrower.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić