Prawie 1000 osób do ponownego zaszczepienia. Dawki, były źle przechowywane

19

O prawdziwym pechu mogą mówić mieszkańcy portugalskiego Porto. Odkryto, że ze względu na źle przechowywane szczepionki przeciw COVID-19, zaszczepione osoby nie mają przeciwciał. Do "poprawki" zakwalifikowano 980 osób.

Prawie 1000 osób do ponownego zaszczepienia. Dawki, były źle przechowywane
W portugalskim Porto odkryto, że ponad tysiąc osób należy zaszczepić ponownie, gdyż dawki, które przyjęli, były źle przechowywane (Adobe Stock)

980 mieszkańców Porto przyjęło szczepionkę, która - jak się okazało - z powodu niewłaściwego przechowywania nie zawierała przeciwciał przeciw Covid-19 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia Portugalii. Dodano, że osobom tym nie grożą efekty uboczne i że muszą one stawić się na powtórzenie szczepienia.

Zaburzony został łańcuch chłodniczy przechowywania szczepionek - wyjaśnił przedstawiciel resortu odpowiedzialny za ogólnokrajowy program szczepień, Henrique Gouveia e Melo.

Wśród niewłaściwie przechowywanych szczepionek były preparaty koncernów Pfizer oraz Johnson & Johnson.

Gouveia e Melo sprecyzował, że po wykryciu tego błędu tymczasowo wstrzymano szczepienia w jednym z głównych ośrodków medycznych w Porto. Służby medyczne odkryły, że poza 980 dawkami, które nie były należycie przechowywane, 1000 innych dawek może być bezwartościowych również przez prawdopodobne przerwanie "łańcucha chłodniczego".

Autor: KFM
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić