Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

"Powodują onanizm i zepsucie moralne". Co kiedyś pisano o szczepionkach?

4
Podziel się:

Mogłoby się wydawać, że ruch antyszczepionkowy to relatywnie nowa koncepcja. Okazuje się jednak, że przeciwnicy szczepionek istnieli praktycznie od początku uodporniania ludzi w ten sposób. W przeszłości twierdzono chociażby, że szczepionki mogą powodować u chłopców zepsucie moralne i prowadzić do onanizmu.

"Powodują onanizm i zepsucie moralne". Co kiedyś pisano o szczepionkach?
Szczepienia od dawna wywoływały wśród ludzi strach przed nieznanym (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Współczesne badania dowodzą, że szczepionki są bezpieczne dla ludzi. Mimo to ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę. 25 lipca doszło do ataku na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim, podczas którego policja zatrzymała dwie osoby.

Przeciwnicy szczepionek istnieli jednak już wiele lat temu. Przez dekady nie brakowało twierdzeń, że powszechne szczepienia to bardzo niebezpieczny i szkodliwy proceder. Szczepionkom zarzucano bezpodstawnie praktycznie wszystkie możliwe działania niepożądane.

"Szczepionki powodują zepsucie moralne". Ksiądz pisał o zaprzeczaniu prawom natury

Na ziemiach polskich pod zaborem pruskim bezpłatne szczepienia przeciwko ospie wprowadzono już w 1801 roku. Do 1831 roku zaszczepiona była już ponad połowa mieszkańców powiatu bydgoskiego. Rezultaty okazały się bardzo dobre – w latach 80. ub. wieku w Bydgoszczy nie zanotowano ani jednego przypadku ospy.

Już wtedy nie brakowało jednak przeciwników powszechnych szczepień. W 1903 roku ukazała się w Krakowie książka ks. Wincentego Pixa, spowiednika z kościoła Mariackiego, zatytułowana "O krzyczącej niedorzeczności i strasznej szkodliwości szczepienia ospy". Duchowny podkreślał w niej, że szczepienia są "zabobonem i haniebnym obłędem".

Z ogromnej liczby rozmaitych chorób powstających ze szczepienia ospy wymienić należy weneryzm (...) gruźlicę, odrę, zołzy, suchoty płuc, cholerę i raka. Również powszechne, niestety, u młodzieży szkolnej zepsucie moralne (onanizm) wedle opinii lekarzy (Burnette, Wolf itd.) ma swoją przyczynę często w szczepieniu ospy, bo jadowita materja podraźnia narządy płciowe i przyspiesza płciową dojrzałość – pisał ks. Pix.

Choć obecnie Kościół katolicki zachęca wiernych do szczepień – w szczególności tych na COVID-19 – nie zawsze tak było. Ksiądz Pix straszył lekarzy, że Stwórca nie wybaczy im zaprzeczania prawom przyrody, które sam ustanowił. Duchowny dowodził także, że szczepienia to sprzeniewierzanie się Ewangelii, ponieważ ingerują w wolę bożą.

Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę. Dezinformacja szerzy się przez Internet

Obecnie wokół szczepień narosły liczne teorie spiskowe. Zdaniem ich wyznawców koncerny farmaceutyczne ukrywają dane dotyczące szczepień, by sprzedawać swoje produkty. Zwolennicy takich twierdzeń z podobnych pobudek wierzą także w inne teorie konspiracyjne, zaprzeczając np. globalnemu ociepleniu.

Ruch antyszczepionkowy sięga swą historią początku istnienia szczepień i, zdaniem badaczy, nie dojdzie do jego zniknięcia. Przybiera na sile dzięki Internetowi – jego postulaty mogą bowiem docierać do większej liczby osób.

Jak podkreśla jednak David Broniatowski w artykule opublikowanym w periodyku "American Journal of Public Health", twierdzenia o szkodliwości szczepionek wynikają głównie z niewiedzy i dezinformacji. Podobnie jak inne teorie spiskowe, nie mają jakiegokolwiek podłoża w naukowych opracowaniach i wiedzy lekarskiej.

Obejrzyj także: Nasilające się ataki antyszczepionkowców. Dr Sutkowski: Czyste chamstwo i bandytyzm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Nocny Erektor
rok temu
Cholera,z tym zepsuciem moralnym i onanizmem to może być prawda.Po przyjęciu dwóch dawek AstraZeneki zdecydowanie częściej imprezuję a od zbyt częstej masturbacji musiałem zmienić rękę 😁😁😁
Mateusz
rok temu
To do dziś powinno być aktualne, bo to prawda.
Paranoja
rok temu
Ludzie zamiast iść za postępem naukowym, wolą żyć jak ciemnogrodzianie. Mają swoje chore teorie, wolą się cofać w rozwoju, a co najgorsze ryzykować swoim zdrowiem i życiem, gdy ono narażone jest przez pandemię. Do tego są już wszędzie sami fachowcy, bez wykształcenia medycznego. Trudno to zrozumieć.
Zapytowywanie
rok temu
Dlaczego z uporem maniaka zwolenników dobrowolności szczepień nazywacie antyszczepionkowcami? Taka manipulacja społeczna narzucona wam przez władzę? Dziel i rządź?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić