Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

"Powodują onanizm i zepsucie moralne". Co kiedyś pisano o szczepionkach?

4
Podziel się

Mogłoby się wydawać, że ruch antyszczepionkowy to relatywnie nowa koncepcja. Okazuje się jednak, że przeciwnicy szczepionek istnieli praktycznie od początku uodporniania ludzi w ten sposób. W przeszłości twierdzono chociażby, że szczepionki mogą powodować u chłopców zepsucie moralne i prowadzić do onanizmu.

"Powodują onanizm i zepsucie moralne". Co kiedyś pisano o szczepionkach?
Szczepienia od dawna wywoływały wśród ludzi strach przed nieznanym (Narodowe Archiwum Cyfrowe)
bEKPzVRx

Współczesne badania dowodzą, że szczepionki są bezpieczne dla ludzi. Mimo to ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę. 25 lipca doszło do ataku na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim, podczas którego policja zatrzymała dwie osoby.

Przeciwnicy szczepionek istnieli jednak już wiele lat temu. Przez dekady nie brakowało twierdzeń, że powszechne szczepienia to bardzo niebezpieczny i szkodliwy proceder. Szczepionkom zarzucano bezpodstawnie praktycznie wszystkie możliwe działania niepożądane.

bEKPzVRz

"Szczepionki powodują zepsucie moralne". Ksiądz pisał o zaprzeczaniu prawom natury

Na ziemiach polskich pod zaborem pruskim bezpłatne szczepienia przeciwko ospie wprowadzono już w 1801 roku. Do 1831 roku zaszczepiona była już ponad połowa mieszkańców powiatu bydgoskiego. Rezultaty okazały się bardzo dobre – w latach 80. ub. wieku w Bydgoszczy nie zanotowano ani jednego przypadku ospy.

Już wtedy nie brakowało jednak przeciwników powszechnych szczepień. W 1903 roku ukazała się w Krakowie książka ks. Wincentego Pixa, spowiednika z kościoła Mariackiego, zatytułowana "O krzyczącej niedorzeczności i strasznej szkodliwości szczepienia ospy". Duchowny podkreślał w niej, że szczepienia są "zabobonem i haniebnym obłędem".

Z ogromnej liczby rozmaitych chorób powstających ze szczepienia ospy wymienić należy weneryzm (...) gruźlicę, odrę, zołzy, suchoty płuc, cholerę i raka. Również powszechne, niestety, u młodzieży szkolnej zepsucie moralne (onanizm) wedle opinii lekarzy (Burnette, Wolf itd.) ma swoją przyczynę często w szczepieniu ospy, bo jadowita materja podraźnia narządy płciowe i przyspiesza płciową dojrzałość – pisał ks. Pix.
bEKPzVRF

Choć obecnie Kościół katolicki zachęca wiernych do szczepień – w szczególności tych na COVID-19 – nie zawsze tak było. Ksiądz Pix straszył lekarzy, że Stwórca nie wybaczy im zaprzeczania prawom przyrody, które sam ustanowił. Duchowny dowodził także, że szczepienia to sprzeniewierzanie się Ewangelii, ponieważ ingerują w wolę bożą.

Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę. Dezinformacja szerzy się przez Internet

Obecnie wokół szczepień narosły liczne teorie spiskowe. Zdaniem ich wyznawców koncerny farmaceutyczne ukrywają dane dotyczące szczepień, by sprzedawać swoje produkty. Zwolennicy takich twierdzeń z podobnych pobudek wierzą także w inne teorie konspiracyjne, zaprzeczając np. globalnemu ociepleniu.

bEKPzVRG

Ruch antyszczepionkowy sięga swą historią początku istnienia szczepień i, zdaniem badaczy, nie dojdzie do jego zniknięcia. Przybiera na sile dzięki Internetowi – jego postulaty mogą bowiem docierać do większej liczby osób.

Jak podkreśla jednak David Broniatowski w artykule opublikowanym w periodyku "American Journal of Public Health", twierdzenia o szkodliwości szczepionek wynikają głównie z niewiedzy i dezinformacji. Podobnie jak inne teorie spiskowe, nie mają jakiegokolwiek podłoża w naukowych opracowaniach i wiedzy lekarskiej.

bEKPzVRH

Obejrzyj także: Nasilające się ataki antyszczepionkowców. Dr Sutkowski: Czyste chamstwo i bandytyzm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKPzVSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Nocny Erektor
2 miesiące temu
Cholera,z tym zepsuciem moralnym i onanizmem to może być prawda.Po przyjęciu dwóch dawek AstraZeneki zdecydowanie częściej imprezuję a od zbyt częstej masturbacji musiałem zmienić rękę 😁😁😁
Mateusz
2 miesiące temu
To do dziś powinno być aktualne, bo to prawda.
Paranoja
2 miesiące temu
Ludzie zamiast iść za postępem naukowym, wolą żyć jak ciemnogrodzianie. Mają swoje chore teorie, wolą się cofać w rozwoju, a co najgorsze ryzykować swoim zdrowiem i życiem, gdy ono narażone jest przez pandemię. Do tego są już wszędzie sami fachowcy, bez wykształcenia medycznego. Trudno to zrozumieć.
bEKPzVSb
Zapytowywanie
2 miesiące temu
Dlaczego z uporem maniaka zwolenników dobrowolności szczepień nazywacie antyszczepionkowcami? Taka manipulacja społeczna narzucona wam przez władzę? Dziel i rządź?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić