Kosma Szczepaniak| 

Program "Dobry Start". Dla kogo 300 złotych na dziecko? Jak złożyć wniosek?

1

Od środy 1 lipca ruszyła możliwość składania wniosków internetowych, które przysługują rodzicom dzieci rozpoczynających od września nowy rok szkolny. Kto może starać się o dodatkowe 300 złotych na wyprawkę dla swojej pociechy? Jak złożyć wniosek?

Program "Dobry Start". Dla kogo 300 złotych na dziecko? Jak złożyć wniosek?
Od 1 lipca można składać wnioski o 300 złotych wyprawki na dziecko (Getty Images, Phil Walter)

Program "Dobry Start" wyprawka szkolna jest kolejnym świadczeniem socjalnym wprowadzonym w ostatnich latach promującym model rodziny. W jego ramach rodzice lub prawni opiekunowie dzieci mogą otrzymać 300 złotych dla uczniów rozpoczynających we wrześniu rok szkolny.

Będzie to wsparcie finansowe, które można otrzymać tylko raz w roku. Ważną wytyczą programu jest to, że należy się on każdej rodzinie spełniającej wymagania bez względu na dochód. Szacuje się, że pomoc będzie obejmowała około 4,6 miliona uczniów.

300 plus wyprawki. Kto może otrzymać pomoc?

Świadczenie przysługuje dzieciom, które uczą się w szkołach. Mogą z niego skorzystać rodzice lub opiekunowie prawni dzieci pomiędzy 7. a 20. rokiem życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, pomoc wypłacana jest do 24. roku życia włącznie. Program nie obejmuje dzieci uczących się w tzw. "zerówkach" oraz studentów.

Program "Dobry Start". Jak złożyć wniosek 300 plus?

Termin składania wniosków rozpoczął się 1 lipca. Wniosek o świadczenie dobry start można składać online przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej) bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić