oprac. Paweł Orlikowski| 

Przez lata liczył wydatki. Na 18-stkę wręczył córce rachunek

130

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Koszty wychowania dziecka są ogromne. Niedawno senator PiS Stanisław Karczewski pochwalił się, że ma szóstego wnuka, a ten w ciągu 18-lat otrzyma ponad 113 tys. zł od państwa. W rozmowie z nami ojciec wystawił rachunek swojej córce, kwota powala.

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Suma może przekroczyć pół miliona złotych
Ile kosztuje wychowanie dziecka? Suma może przekroczyć pół miliona złotych (Pixabay)

Mam szóstego wnuka. W ramach 500+ i 300+ otrzyma przez 18 lat od państwa 113 400 zł - napisał senator PiS Stanisław Karczewski. Jego wpis wzbudził sporo kontrowersji, wiele osób było zniesmaczonych przeliczaniem "dziecka na pieniądze" i robieniem polityki na noworodku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W pierwszej chwili 113 tysięcy może wydawać się całkiem niezłym kąskiem. Ale tak naprawdę za tyle trudno wychować dziecko. - 20 lat temu urodziła się moja córka. I tak trochę pół żartem, pół serio, postanowiłem notować wszystkie poniesione na nią wydatki. Na osiemnaste urodziny, tu już z pewnością na żarty, wręczyłem jej rachunek na 600 tysięcy złotych - mówi nam Adam Wiśniewski z Warszawy.

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Ojciec wyliczył średnią na miesiąc

Oznacza to wydawanie 2700 złotych miesięcznie na dziecko. Wiśniewski zarabia dobrze, więc nie miał z tym większego problemu, ale obiektywnie przyznaje, że suma zrobiła na nim spore wrażenie.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon turystyczny. Kiedy trafi do beneficjentów?

Zastrzega jednak, że w tę kwotę wliczone są opłaty za prywatne szkoły. Czesne na edukację jego córki sięgnęło łącznie 150 tysięcy złotych. Gdyby chodziła do szkół publicznych, wydatki jej ojca spadłyby do 450 tysięcy złotych.

Koszty wychowania dziecka ciągle rosną. Centrum im. Adama Smitha co roku publikuje wyliczenia dotyczące kosztów wychowania potomstwa. W tym roku ekspertom wyszła suma 250 tysięcy złotych w przypadku jednego dziecka. Dla rodziny z dwójką dzieci wychowanie jednego potomka wynosi niecałe 206 tys. zł.

Wychowywanie dziecka w Polsce coraz droższe. Zobacz, o ile

Koszt wychowania dziecka w przypadku rodziny 2+1 wzrósł o 5,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast względem roku 2014 ten wzrost to aż 18,5 proc. W przypadku dwójki dzieci wzrost kosztów ich wychowania wynosi - odpowiednio - 5,4 i 16,5 proc.

Kwoty wyliczone przez Centrum im. Adama Smitha w dużej mierze pokrywają się z szacunkami Polaków. CAS zleciło przeprowadzenie badania na panelu Ariadna, w którym zarówno osoby z dziećmi, jak i bez, oceniały koszty wychowania potomka.

Wśród osób z dziećmi aż 24 proc. badanych szacuje, że jest to ponad 250 tys. zł. 18 proc. szacuje, że wystarczy od 201 do 250 tys. zł, a 23 proc. - że wystarczy od 151 do 200 tys. zł. Tylko 35 proc. badanych uważa, że ten koszt może być mniejszy niż 150 tys. zł.

Wśród osób bez dzieci szacunki są trochę inne - dużo większa grupa uważa, że da się wychować dziecko w granicach od 51 do 150 tys. zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić