Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Przez lata liczył wydatki. Na 18-stkę wręczył córce rachunek

63
Podziel się:

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Koszty wychowania dziecka są ogromne. Niedawno senator PiS Stanisław Karczewski pochwalił się, że ma szóstego wnuka, a ten w ciągu 18-lat otrzyma ponad 113 tys. zł od państwa. W rozmowie z nami ojciec wystawił rachunek swojej córce, kwota powala.

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Suma może przekroczyć pół miliona złotych
Ile kosztuje wychowanie dziecka? Suma może przekroczyć pół miliona złotych (Pixabay)

Mam szóstego wnuka. W ramach 500+ i 300+ otrzyma przez 18 lat od państwa 113 400 zł - napisał senator PiS Stanisław Karczewski. Jego wpis wzbudził sporo kontrowersji, wiele osób było zniesmaczonych przeliczaniem "dziecka na pieniądze" i robieniem polityki na noworodku.

W pierwszej chwili 113 tysięcy może wydawać się całkiem niezłym kąskiem. Ale tak naprawdę za tyle trudno wychować dziecko. - 20 lat temu urodziła się moja córka. I tak trochę pół żartem, pół serio, postanowiłem notować wszystkie poniesione na nią wydatki. Na osiemnaste urodziny, tu już z pewnością na żarty, wręczyłem jej rachunek na 600 tysięcy złotych - mówi nam Adam Wiśniewski z Warszawy.

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Ojciec wyliczył średnią na miesiąc

Oznacza to wydawanie 2700 złotych miesięcznie na dziecko. Wiśniewski zarabia dobrze, więc nie miał z tym większego problemu, ale obiektywnie przyznaje, że suma zrobiła na nim spore wrażenie.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon turystyczny. Kiedy trafi do beneficjentów?

Zastrzega jednak, że w tę kwotę wliczone są opłaty za prywatne szkoły. Czesne na edukację jego córki sięgnęło łącznie 150 tysięcy złotych. Gdyby chodziła do szkół publicznych, wydatki jej ojca spadłyby do 450 tysięcy złotych.

Koszty wychowania dziecka ciągle rosną. Centrum im. Adama Smitha co roku publikuje wyliczenia dotyczące kosztów wychowania potomstwa. W tym roku ekspertom wyszła suma 250 tysięcy złotych w przypadku jednego dziecka. Dla rodziny z dwójką dzieci wychowanie jednego potomka wynosi niecałe 206 tys. zł.

Wychowywanie dziecka w Polsce coraz droższe. Zobacz, o ile

Koszt wychowania dziecka w przypadku rodziny 2+1 wzrósł o 5,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast względem roku 2014 ten wzrost to aż 18,5 proc. W przypadku dwójki dzieci wzrost kosztów ich wychowania wynosi - odpowiednio - 5,4 i 16,5 proc.

Kwoty wyliczone przez Centrum im. Adama Smitha w dużej mierze pokrywają się z szacunkami Polaków. CAS zleciło przeprowadzenie badania na panelu Ariadna, w którym zarówno osoby z dziećmi, jak i bez, oceniały koszty wychowania potomka.

Wśród osób z dziećmi aż 24 proc. badanych szacuje, że jest to ponad 250 tys. zł. 18 proc. szacuje, że wystarczy od 201 do 250 tys. zł, a 23 proc. - że wystarczy od 151 do 200 tys. zł. Tylko 35 proc. badanych uważa, że ten koszt może być mniejszy niż 150 tys. zł.

Wśród osób bez dzieci szacunki są trochę inne - dużo większa grupa uważa, że da się wychować dziecko w granicach od 51 do 150 tys. zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
dziecko18+
2 lata temu
Bardzo "ciekawy" rodzic. Życzę tylko - jednego aby dziecko wystawiło rachunek rodzicowi za opiekę nad nim na starość. Tak dla żartu przynieść rachunek za np. szpital. Kwota powala. A co do hejtu to sam tytuł artykułu jest hejtem w stronę dzieci.
Olenka
2 lata temu
Wychowałam i wykształciłam sześcioro dzieci. Harowaliśmy z mężem bo państwo nic nie dawało. Nie dorobiliśmy się więc ani domu ani nowego samochodu. Pytanie mi się tylko nasuwa takie, dlaczego mam teraz płacić na obce dzieci?
Gość
2 lata temu
Zamiast socjalu, powinien być obowiazek pracy. Więźniowie do roboty, patologia do roboty. Zabrać 500+,300+, dodatek mieszkaniowy, darmowe obiady, węgiel darmowy, drzewo, zlikwidowac urzędy pracy, mopsy,liczbę urzedasow, obniżyć place członkom spółek skarbu państwa i podnieść place minimalne dla zwykłych ludzi,którzy utrzymują cały kraj a wtedy będzie Polska mlekiem i miodem płynęła.
Xyz
2 lata temu
Za mojch czasów było 30 zł rodzinnego na dziecko a reszta bez komentarza
rowerious
2 lata temu
A jego wnuk będzie zarabiał 6000 tyś z czego 4000 tyś będzie zabierać mu jak dotychczasowo Państwo po systematycznych podwyżkach i inflacji. Ktoś musi kiedyś to oddać. Więc 30 tyś zadłużenia, z którym rodzą się już dzieci plus szaleństwa to wyjdzie pewnie, że w 2030 będzie miało 1700 zł miesięcznie a za wynajem mieszkania będzie płaciło 1800 zł nie wspominając, że do tej pory chleb będzie już po 7 zł. Żeby rozdawać pieniądze gospadrkę musi na to być stać a nie ledwo ciągnąć na skraju bankructwa. Pozdrawiam cebulaków żyjących snem.
nie czytam
2 lata temu
Kończy plus da. W podatkach odwiedzę 100 plus
?????
2 lata temu
A dlaczego Wiśniewski a nie Kowalski? Paweł Orlokowski zmyśla.
Oick
2 lata temu
Bądźcie zadowoleni z tych 113tys za 18 lat! Bo PO nawet tyle nie potrafiło zorganizować z naszych podatkow!
Nataliaaaa
2 lata temu
I tak nie jest źle 250 tys do 18-stki na miesiąc wychodzi około 840 zł ale co to za liczenie skoro masz dziecko byłaś światowa że sa wydatki... Zresztą każdy rodzic chce dziecku zapewniać wszystko co najlepsze więc nie patrzy ile wyda na miesiąc
Nataliaaaa
2 lata temu
I tak nie jest źle 250 tys do 18-stki na miesiąc wychodzi około 840 zł ale co to za liczenie skoro masz dziecko byłaś światowa że sa wydatki... Zresztą każdy rodzic chce dziecku zapewniać wszystko co najlepsze więc nie patrzy ile wyda na miesiąc
Gaborniko
2 lata temu
Skończyć z 500+ będzie mniej patrologii
Taki_głupek
2 lata temu
Mi to pozwoli mieszkać w domu. I to tyle
Olek
2 lata temu
Ludzie nie można przeliczać te 500 plus co miesiąc,bo jak dziecko zachoruje to koszty są dużo większe,gdy się rodzi dziecko chore to koszty są miesięcznie 2 tyś zl ,a poza tym jeśli w rządzie mają wypłaty po 20 tyś miesięcznie bo kradną to dlaczego nie mają ludzie te 500 plus ? I tak politycy kradną to ludzie niech mają po 500 jeśli pracują A jak matki nie pracują to tylko do 3 lat dziecka A później oboje do pracy i darmowe kolonie plus ,wyprawki w 100 %,no i rodzinne dla pracujących powinno być jako zachęta:)
4433556677
2 lata temu
Nowak skąd wziął te,pieniądze. Od,Turków. To przestestwo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić