Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus w Polsce. Co z luzowaniem obostrzeń? Profesor WUM komentuje

14

Władze Polski planują złagodzenie restrykcji, które obowiązują w związku z pandemią COVID-19. Na ten temat zabrał głos Zbigniew Gaciong. Profesor Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego podzielił się swoimi spostrzeżeniami odnośnie podejścia Polaków do koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Co z luzowaniem obostrzeń? Profesor WUM komentuje
Rząd planuje złagodzenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa (Getty Images, Omar Marques , Stringer)

Prof. Zbigniew Gaciong był gościem programu "Wstajesz i wiesz" TVN24. Naukowiec podkreślił, że pandemia koronawirusa w Polsce wcale nie wygasa. Każdego dnia w kraju dochodzi też do wykrycia znacznej liczby nowych przypadków COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Profesor Zbigniew Gaciong z WUM komentuje

Zdaniem naukowca koronawirus nigdy nie zostanie zupełnie wyeliminowany. Jak argumentował, mimo że istnieje szczepionka na grypę, sama choroba nadal występuje.

Czy da się zupełnie wyeliminować to zakażenie? Obawiam się, że nie. Jej (grypy – przyp. red.) nie udało się wyeliminować, pomimo tego, że dysponujemy szczepionką, która zmniejsza prawdopodobieństwa zakażenia – powiedział prof. Gaciong w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24.

Prof. Zbigniew Gaciong podkreślił konieczność ochrony osób, które są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem. Skomentował także plan rządu, aby poluzować obowiązujące dotychczas obostrzenia. Naukowiec obawia się, że Polacy coraz niechętnej stosują się do zasad bezpieczeństwa i przestrzegania dystansu społecznego.

Chyba powoli akceptacja restrykcyjnych warunków wygasa w społeczeństwie. To widać po zachowaniu ludzi. Jest wiele miejsc, gdzie ani dystans, ani maseczkowanie w ogóle nie funkcjonuje. Zobaczymy, jakie będą efekty – wyjaśniał prof. Gaciong w TVN24.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nastąpi skrócenie dystansu społecznego z 2 do 1,5 metra. Zostanie zwiększona również liczba uczestników konferencji i targów. W trakcie wydarzeń sportowych – z wyjątkiem meczów – na trybunach będzie wolno zająć aż 50 proc. wolnych miejsc.

Zobacz także: Zobacz też: Bezmyślne zachowanie kobiety. Nagranie z autobusu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić