Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

"Przyjęcie imigrantów było błędem". Szwedzka minister bije się w pierś

221

Magdalena Andersson przyznała, że jej ugrupowanie odpowiada za rosnące w kraju bezrobocie, napiętą sytuację i pogarszający się stan gospodarki.

"Przyjęcie imigrantów było błędem". Szwedzka minister bije się w pierś
(Getty Images)

Integracja nie przebiega tak jak powinna, mieliśmy z nią problem przed jesienią 2015 roku (gdy Szwecja przyjęła falę migrantów). Dla mnie jest oczywiste, że nie możemy przyjąć większej liczby szukających niż jesteśmy w stanie zintegrować - stwierdziła w wywiadzie dla dziennika „Dagens Nyheter” minister finansów Magdalena Andersson.

Osoby przyjeżdżające do Szwecji stają "w obliczu napiętej sytuacji". Minister przyznała także, że jej zdaniem w innych krajach Europy istnieją większe możliwości mieszkaniowe, socjalne i edukacyjne i to tam uchodźcy powinni szukać azylu.

Mamy powód do samokrytycyzmu. To wcześniej powinno być jasne, że nie możemy przyjąć większej liczby ludzi niż ta, z którą poradzi sobie społeczeństwo - dodała Andersson.

Szwecja przyjęła rekordową liczbę uchodźców. Rządząca tam Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, wraz z koalicyjną Partią Zielonych, zezwoliła w 2015 roku na przyjęcie ok. 160 tys. starających się o azyl.

Jaki ma plan dla tych, którzy już są w Szwecji? Rozwiązaniem problemu integracji ma być według tamtejszej minister finansów szybsze wchodzenie imigrantów na rynek pracy. Przypomnijmy, że w Szwecji poziom bezrobocia wśród urodzonych tam ludzi wynosi zaledwie 4 proc. natomiast w grupie przybyszów jest to aż 15 proc.

Więcej dzieci musi dorosnąć i zobaczyć swoich rodziców w pracy. Więcej rodzin musi mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe, a dzieci uczyć się w szkole tego, co jest im niezbędne. Nie ma innych potrzeb dla osób, które tu przybyły niż dla nas, którzy się w Szwecji urodzili - powiedziała minister finansów.

Zobacz także: Zobacz również: Jaki: uchodźcy byliby w Polsce, gdyby nie to, że wygraliśmy wybory

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o Szwecji?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić