Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Rekordowa podwyżka składek ZUS. Polacy się wściekną

86
Podziel się:

Ponad milion mikroprzedsiębiorców dotknie w przyszłym roku rekordowa podwyżka składek do ZUS. Z wstępnych szacunków rządu wynika, że zapłacą oni o niemal 200 zł miesięcznie więcej niż obecnie.

Rekordowa podwyżka składek ZUS. Polacy się wściekną
Rekordowa podwyżka składek do ZUS. Dotknie milion przedsiębiorców (Adobe Stock, WDnet Studio)

W przyszłym roku prowadzący działalność gospodarczą będą musieli się zmierzyć z rekordową podwyżką składek do ZUS. O czekającym przedsiębiorców kłopocie informuje "Rzeczpospolita". Dziennik dotarł do założeń budżetu na rok 2023. Wynika z niego, że rząd przewiduje znaczny wzrost sum, jakie otrzyma od mikroprzedsiębiorców.

Rekordowa podwyżka składek do ZUS. Dotknie milion przedsiębiorców

Ponad milion osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci co miesiąc o 187,56 zł więcej niż dotychczas. Z wyliczeń "Rz" wynika, że nie licząc składki na ubezpieczenie zdrowotne, mikroprzedsiębiorcy będą musieli przekazywać do ZUS aż 1398,84 zł miesięcznie.

Takiej podwyżki jeszcze w historii nie było - wskazuje "Rzeczpospolita".

Wzrost składek do ZUS może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki. Przedsiębiorcy będą musieli podnieść ceny oferowanych usług i produktów, a to - zdaniem ekspertów - ponownie podbije inflację.

Niekończący się wzrost wszelkich danin nakładanych na przedsiębiorców będzie przekładał się na wzrost cen, a miliardy złotych, jakie wpłyną do ZUS, zostaną bardzo szybko rozdane jako świadczenia socjalne - ostrzega w "Rzeczpospolitej" Przemysław Pruszyński, szef departamentu podatków w Konfederacji Lewiatan.

Skąd kolejna podwyżka danin? Rząd w założeniach budżetu na sezon 2023 prognozuje przeciętne wynagrodzenie na poziomie 6839 zł. To od tej kwoty oblicza się składki dla prowadzących działalność, którzy nie mają prawa do żadnych ulg w ich opłacaniu.

Łatwo zatem obliczyć, iż mówimy o wzroście składki do ZUS rzędu 15,5 proc. W skali roku przekłada się to na 2250 zł. W Polsce mamy ponad milion mikroprzedsiębiorców, a to oznacza o 2,5 mld zł większe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorcy osobno płacą też składkę zdrowotną. Osoby działające w oparciu o ryczałt jej wysokość mają uzależnioną od przeciętnego przychodu za ostatni kwartał danego roku. Dlatego wysokość tej daniny w przypadku tych przedsiębiorców poznamy dopiero w pierwszej połowie stycznia 2023 roku. "Rzeczpospolita" ostrzega jednak, że i ta składka wzrośnie.

Zobacz także: Wakacje z inflacją w tle. "To trzeci rok funkcjonowania w bardzo trudnej sytuacji"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
Marzena
4 miesiące temu
Ściągną z Nas żeby rozdać patologii.
Max
4 miesiące temu
Kler I ukraina na utrzymaniu .co za kraj gnębi swouch dla obcych
olo
4 miesiące temu
podwyżka powinna być 2 razy tyle aby pisiory mieli dla nierobów i co ukraść a ty który na to robisz morda w kubeł i miska ryzu
Nieudolni
4 miesiące temu
Gdzie są miliony którymi rząd PiS szastał na prawo i lewo w czasie pandemii??? Teraz kazdy minister wraz z Morawieckim powinien byc rozliczony z kazdego grosza.
Zdrajcy+
4 miesiące temu
Co na 500+ brakuje????? A głosy ciemnoty trzeba jakoś kupić....i doić kolejne cztery lata POLSKĘ.
Temides
4 miesiące temu
Popieranie strajków lekarzy dało tego efekt. Za sprostanie ich żądań finansowych teraz my za to zapłacimy.
Przedsiebiorc...
4 miesiące temu
Pracownik dostanie chudsza koperte. I to samo zarobi a zus bedzie nazarty wyzszymi skladkami. A jak nie zwolnie pracownikow i bede sam robil. Bede mial spokoj i tyle samo zarobie
limo
4 miesiące temu
ja z ukrainy i mnie nie doticzy
Basia75L
4 miesiące temu
Złodziejski kapitalizm ,,i tyle w temacie. Jeden traci a drugi się bogaci . Jednoosobowe zaczynają , próbuje taki się ratować utrzymać rodzinę , od świtu do nocy pracuje ,na własnym garnuszku ,a tu znów im dowalą , to o pomstę do nieba woła ,co za finansiści w tym rządzie , co chcą zyskać na tak wysokich składkach ,,tylko stracą ,,,
Jarys
4 miesiące temu
Uczciwość u nas się nie opłaca. Małe firmy będą pracować z pominięciem niektórych formalności czyli w szarej strefie maksymalnie ukrywając dochody i zatrudnienie.
konwojent
4 miesiące temu
Teraz po tej podwyżce złodziejscy menedżerowie z firmy konwojowej znowu nam obniżą wynagrodzenia, żeby wyjść na swoje , ubecja związana z pko bp.
ZORRO
4 miesiące temu
Dalej głosujcie na KC PiSPO
karlos
4 miesiące temu
Ci co ućciwie prowadzo firmy niemajom się czego obawiadź, bo ich klijęci itak zapłacom za te podwyszki. Przeciesz wiadomo że przedsiembiorcy tylko ciongle marudzom. Dokść wyzysku! weście sie wkońcu sami doroboty!
Przemo
4 miesiące temu
Rządzą w Polsce od 30 lat pachołki zachodnich elit. Sprzedali nas za srebrniki. Polska miała być tanią siłą roboczą dla zachodu oraz rynkiem zbytu gorszej jakościowo produkcji.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić