Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Rewolucja? Chodzi o wysokość zasiłku pogrzebowego

115

Zasiłek pogrzebowy od lat nie był waloryzowany, co szczególnie dotkliwe jest w czasach szalejącej inflacji. Politycy zdają sobie sprawę, że obecne świadczenie nie pozwala nawet na skromny pochówek bliskiej osoby. Dlatego w planach jest podniesienie wysokości zasiłku.

Rewolucja? Chodzi o wysokość zasiłku pogrzebowego
Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? Czas na zmiany (Adobe Stock, ©Christian Rothe - stock.adobe.com)

Zasiłek pogrzebowy to specjalne świadczenie wypłacane przez ZUS. Stanowi on formę rekompensatę kosztów poniesionych w związku z pochówkiem bliskiej osoby. Po raz ostatni do waloryzacji tego świadczenia doszło 1 marca 2011 roku. Przez ponad dekadę ceny uległy znaczącej zmianie, dlatego wśród polityków poparcie zyskał pomysł zwiększenia zasiłku - informuje Radio ZET.

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? Czas na zmiany

Gdy zasiłek pogrzebowy był waloryzowany po raz ostatni w roku 2011, przeciętna płaca w Polsce wynosiła 3,4 tys. zł. Inflacja nie przekraczała z kolei poziomu 5 proc. Obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej. W czerwcu wzrost cen osiągnął poziom 15,5 proc. rok do roku. Na przestrzeni lat wzrosła też wysokość średniej płacy. Obecnie przekracza ona 6 tys. zł.

"Do dziś mimo znacznego wzrostu wynagrodzeń i cen usług zasiłek jest utrzymywany na niezmienionym poziomie" - przypomnieli posłowie w interpelacji, zwracając uwagę na konieczność podwyższenia świadczenia, którego wysokość obecnie to 4 tys. zł.

Parlamentarzyści podkreślili, że "od lat realia społeczno-gospodarcze pokazują, że jest to kwota zdecydowanie niewystarczająca do wyprawienia skromnego pogrzebu". W tej sytuacji cierpią przede wszystkim osoby biedniejsze, które niejednokrotnie muszą zadłużać się, aby godnie pożegnać bliskich.

Posłowie w interpelacji skierowanej do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zadali konkretne pytania dotyczące możliwości podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego. Stanisław Szwed, sekretarz stanu we wspomnianym resorcie, nie wykluczył takiego rozwiązania.

"Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego informuję, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego" - napisano w odpowiedzi, którą przytacza Radio ZET.

Nie tak dawno również Lewica zwracała uwagę na konieczność podwyższenia zasiłku pogrzebowego do poziomu 7 tys. zł. Ustawa w tej sprawie nie została jednak przegłosowana.

Zobacz także: Dodatek od rządu w dobie kryzysu węglowego? "To wygląda śmiesznie"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić