Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Rewolucja na stacjach paliw? Chodzi o całkowity zakaz sprzedaży alkoholu

107

Już dziś samorządy mogą całkowicie zakazać alkoholu na stacjach benzynowych. "Muszą tylko zrobić to z głową" - donosi w czwartek "Rzeczpospolita". Gazeta obszernie rozpisuje się na temat obecności wyskokowych trunków na stacjach benzynowych i tego, co się z nimi stanie w najbliższej przyszłości.

Rewolucja na stacjach paliw? Chodzi o całkowity zakaz sprzedaży alkoholu
Samorządy mogą całkowicie zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw (Pixabay)

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę na to, że już od jakiegoś czasu toczy się dyskusja o potrzebie ograniczenia do wyskokowych trunków na stacjach benzynowych.

Tymczasem jest to już możliwe i to bez żadnej interwencji ustawodawcy. Wystarczy odpowiednia uchwała samorządu, co już potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) - spostrzega "Rzeczpospolita".

Dziennik zauważa, że ścieżki dla skutecznego wprowadzenia zakazu sprzedaży wysokoprocentowych trunków na stacjach benzynowych przetarł Toruń. Radni tego miasta w lutym 2017 roku podjęli uchwałę o wprowadzeniu na lokalnych stacjach paliw stałego zakazu sprzedaży, podawania i spożywania alkoholi powyżej 4,5 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ada Fijał o zarobkach. Ile jej zdaniem trzeba zarabiać, aby godnie żyć?

Sprawa trafiła do NSA. Sąd uznał zaś, że samorząd, wprowadzając całkowity zakaz sprzedaży mocnych napojów wyskokowych na stacjach benzynowych, nie przekroczył upoważnienia art. 14 ust. 6 ustawy antyalkoholowej

Nie było też wątpliwości co do tego, że stacje benzynowe przyczyniają się do podniesienia poziomu dostępności alkoholu. Wszystko z uwagi na rozbudowaną sieć i całodobową dostępność przez cały tydzień.

Samorządy mogą już dziś całkowicie zakazać alkoholu na stacjach. Muszą tylko zrobić to z głową - spostrzega "Rzeczpospolita".

Toruń zakazał alkoholu na stacjach paliw

W czerwcu 2018 roku toruńscy radni miejscy podjęli kolejną uchwałę, tym razem w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta.

Drugie podejście Torunia do zakazu okazało się za to klęską. Oddalając w tym tygodniu jego skargę kasacyjną, NSA uznał, że uchwała dotycząca zasad usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu naruszała przepisy. Rada, posługując się opisem, przekroczyła upoważnienie z art. 12 ust. 3 ustawy antyalkoholowej. NSA zauważył, że jeśli chodzi o zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania alkoholu zawsze w orzecznictwie akcentuje się punkt odniesienia, czyli miejsca, które mają podlegać ochronie - podkreśla "Rz".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić