Anna Wajs-Wiejecka| 
aktualizacja 

Rozliczysz PIT, spodziewaj się telefonu ze skarbówki

94

Już niebawem Polacy będą mogli rozliczyć się ze skarbówką. Po złożeniu deklaracji podatkowej urzędnicy mogą się z nami skontaktować telefonicznie lub inną drogą. Kto może spodziewać się takiego kontaktu?

Rozliczysz PIT, spodziewaj się telefonu ze skarbówki
Urząd Skarbowy (Twitter)

Od 15 lutego Polacy będą mogli składać deklarację podatkową za 2023 rok. Będzie można to zrobić drogą elektroniczną, co pozwala zaoszczędzić czas i załatwić sprawę bez wychodzenia z domu. Na platformie Twój e-PIT znajdziemy wypełniony przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) deklarację. Możemy ją zatwierdzić lub wprowadzić do niej zmiany, uwzględniając przysługujące nam ulgi, czy rozliczenie z małżonkiem.

Wprowadzając ulgi do rozliczenia elektronicznego, nie mamy możliwości dołączenia dokumentów potwierdzających nasze prawo do skorzystania z ulgi lub ulg podatkowych. Jak wskazują przedstawiciele KAS, dokumenty te należy zachować do momentu weryfikowania naszej deklaracji podatkowej przez urzędników.

Urzędnicy skontaktują się z nami, jeśli będą chcieli zweryfikować, czy przysługuje nam dana ulga. Mogą to zrobić zarówno telefonicznie, jak i w inny sposób, prosząc nas o doniesienie dokumentów potwierdzających prawo do ulgi. Będzie się to niestety wiązało z koniecznością wizyty w urzędzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Abonament do likwidacji. Padła data. W zmian pomysł na nową opłatę

Co ważne, każdy podatnik powinien przechowywać dokumenty potwierdzające prawo do danej ulgi lub ulg przez przynajmniej przez okres pięciu lat.

Telefon ze skarbówki — ministerstwo zabiera głos w sprawie

Ministerstwo finansów w oświadczeniu wysłanym portalowi Interia wskazuje, że urzędy "będą kontaktowały z podatnikami w sposób najmniej dla nich uciążliwy i tylko w przypadku konieczności wyjaśnienia wątpliwości dotyczących prawidłowości informacji podanych w zeznaniu podatkowym".

Kontaktu mogą spodziewać się nie tylko podatnicy rozliczający się przez Twój e-PIT, ale także składający swoje zeznanie podatkowe w urzędzie. Prośby o wyjaśnienia mogą dotyczyć nie tylko ulg, ale także pozostałych danych zawartych w zeznaniu podatkowym.

Zaznaczamy przy tym, że samo skorzystanie z ulg podatkowych nie wiąże się z koniecznością kontaktu ze strony urzędu skarbowego — wskazano we wspomnianym komentarzu resortu finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić