Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Oktawian Góral
|
aktualizacja

Rząd "naprawia" błędy Polskiego Ładu. Polacy są wściekli

16
Podziel się:

Resort finansów wydał nowe rozporządzenie. Miało ono naprawić "niedogodności" wywołane Polskim Ładem i niskimi pensjami, jakie zostały wypłacone pracownikom. Eksperci jednak rozkładają ręce i wskazują, że nowe rozporządzenie jeszcze bardziej plącze i tak zawiłą sytuację.

Rząd "naprawia" błędy Polskiego Ładu. Polacy są wściekli
Ministerstwo Finansów wydaje rozporządzenie i miesza to, co i tak było już skomplikowane (GETTY, Bloomberg)
Zobacz także: "Polski Ład" już namieszał. Zgłaszają się pierwsze "ofiary"

Rząd postanowił ratować się przed całkowitą kompromitacją. Ministerstwo Finansów naprędce wydało i podpisało rozporządzenie, które wskazuje, że nikt z osób zarabiających do 12,8 tys. zł brutto nie będzie na Polskim Ładzie stratny.

Problemy pozostały

Od soboty 8 stycznia 2022 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zmian zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r - wskuzje Radio ZET.

Jak dodaje portal, rozporządzenie to pokłosie afery rozliczeniowej, na której ucierpieli m.in. nauczyciele i policjanci, czyli grupy zawodowe, które pensje otrzymują z góry na początku miesiąca. Jak się okazało, były to pierwsze ofiary Polskiego Ładu.

Resort zadziałał "błyskawicznie" - jak sam wskazuje. Opublikowane rozporządzenie daje pracodawcom możliwość pobierania na podatek zaliczek takich samych jak w zeszłym roku. Dodatkowo osoby, które w styczniu otrzymały niższe wypłaty będą mogły liczyć na wyrównanie.

Eksperci łapią się za głowy

Zdaniem doradców podatkowych rozporządzenie wydane zostało z naruszeniem przepisów prawa i wprowadza jeszcze większy chaos do systemu prawnego.

Rozporządzenie to zostało wydane z rażącym naruszeniem porządku konstytucyjnego oraz pogwałceniem obowiązującej hierarchii aktów prawnych. Nie zachowano żadnego vacatio legis zapewniającego jego adresatom możliwość przygotowania się do wprowadzonych rozporządzeniem zmian. Ze względu na to pozostanie ono dla licznych płatników, przynajmniej w odniesieniu do bieżących wypłat, niewykonalne. Wydany akt prawnym pogłębi tym samym chaos prawny i informacyjny związany z wprowadzonymi od 1 stycznia 2022 r. zmianami w systemie podatkowym - informuje Krajowa Izba DOradców Podatkowych
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Końradzio
5 miesięcy temu
tak to jest jak się wciąż kłamie!! to z czasem zapomina się ,co gdzie i komu się nakłamało! A ta zgraja cynicznych kłamców wraz z tym chodzącym kłamstwem na krótkich nóżkach, jest już tak zakręcona,jak rogi muflona!
Emeryt nie UB...
5 miesięcy temu
Którzy Polacy ? Ci z O2 się nie liczą bo to tak naprawdę Niemcy z wyboru. A reszta wybaczy takie potknięcia pamiętając jak postępowała z nimi poprzednia władza czyli PO . Od nich nie chcę podwyżek emerytury 5 zł., wolę 13 i 14 pensję od PIS !!!
Gosc
5 miesięcy temu
i jak tu wrocic do kraju? po to, zeby dac sie okrasc przez ten (nie)rzad ?
923
5 miesięcy temu
Czemu on się jeszcze śmieje na tej fotce.Żenujące ale karma wraca!
Sprawiedliwy
5 miesięcy temu
Tam do góry na wiejskiej wybuchła nowa epidemia którą zarazili się już nawet dziennikarze TVP a zwie się pomroczność nie jasna
waku
5 miesięcy temu
Zamiast uprościć podatki i wprowadzić systematyczne regulacje kwoty wolnej od podatku komplikuje się wszystko do tego stopnia że trzeba wprowadzać pozaprawne regulacje. Szambo. ten rząd powinien podać się do dymisji
Emeryci
5 miesięcy temu
PYTAM SIE JAKIM PRAWEM POMNIEJSZYLIŚCIE -UKRADLIŚCIE MI EMERYTURĘ NA KTÓRĄ PRACOWALISMY CIĘŻKO PONAD 45 LAT.PRAWEM NABYCIA NIEUKI NIE WOLNO WAM BYŁO NAM JĄ POMNIEJSZAĆ.ZBIOROWY POZEW BĘDZIE.
😡😡😡
5 miesięcy temu
Ludzie, nie ma się co dziwić, 40% narodu w wieku produkcyjnym nie pracuje, to patologia wyhodowana przez PiS.
polak
5 miesięcy temu
Działalność z naruszaniem prawa, to normalność..
Rrt123
5 miesięcy temu
Tymco z góry wyrównają ,atym co z grudnia wypłaty w styczniu nie.
Dla przykladu
5 miesięcy temu
Tego który nawalił w tym programie powinni obciazyc wszystkimi kosztami poprawek. Tylko czy jest to realne w tym chorym kraju?
👤👤👤👤
5 miesięcy temu
Wiecie co to wszystko jest bardzo podejrzane z tym całym bałaganem nowego ładu. Tego ministra finansów powinni dobrze prześwietlić bo cos czuje ze ten czlowiek dziala na szkode naszego Państwa.
Tak jest
5 miesięcy temu
Dopiero uchwalili, a Duda podpisał i już trzeba poprawiać. Na podstawie czego? Ale jak na razie PiSi wał będzie drenować kieszenie Polaków. A do tego dołoży się drożyzna i nowe podatki.
EUropejczyk
5 miesięcy temu
Wy to powiedźcie, że GÓRNICY czekają na nie mniejszą emeryturę NETTO (NA RĘKĘ) i to zmusza Was do takich zmian i powrót do zasad z 2921r.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić