Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. OKT
|

Ryzykowna ulga, na której można stracić. Polski Ład już działa

147
Podziel się:

Nowy rok przyniósł Nowy Ład. A w nim znalazła się niespodzianka — ulga dla klasy średniej. Okazuje się jednak, że jest to problematyczna sprawa i nie każdy będzie mógł ją odliczyć. Niektórzy na "uldze" stracą. Jak to możliwe? Wyjaśniamy.

Ryzykowna ulga, na której można stracić. Polski Ład już działa
Nowa ulga dla kasy średniej przysparza problemów (money.pl, Rafał Parczewski)

Polski Ład wprowadza rewolucyjne zmiany w podatkach. Jedną z nich jest wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. Zgodnie z zapisami ustaw, ulga ta ma obejmować osoby zarabiające między 68412 zł a 133692 zł brutto w skali roku. Tak rozumiana klasa średnia, dzięki ulgom ma nie być stratna na zapisach Polskiego Ładu.

Zobacz także: Polski Ład nadciąga. Semeniuk: Infolinia już działa. Można dzwonić

Portal 300gospodarka wskazuje jednak, że algorytm, który jest odpowiedzialny za naliczenie ulgi, będzie ją stosował wobec osób zarabiających miesięcznie między 5 701 zł brutto, a 11 141 zł brutto. Zarobki choćby o złotówkę poniżej lub powyżej tych kwot wykluczają z zastosowania ulgi. W tym artykule wskazywaliśmy, jak Polski Ład wpłynie na osoby pobierające renty lub emerytury. Tutaj również należy liczyć się ze zmianami.

Takie same zarobki — jedni dostaną ulgę, inni nie

Szkopuł jednak tkwi jednak w szczegółach. Jak informuje cytowany portal, w przypadku osób o zarobkach 5650 zł brutto zaczynają się schody. Teoretycznie jest to kwota poniżej granicznej. Czy aby jednak na pewno?

Zgodnie z przepisami za przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu i odliczeniu w ramach ulgi jest na przykład składka na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), jaką opłaca pracodawca. Jest to co najmniej 1,5 proc. od wynagrodzenia brutto.

Osoby zarabiające 5650 zł, które myślą, że nie kwalifikują się na ulgę dla klasy średniej, powinny zweryfikować jaką składkę na PPK odprowadza pracodawca. Według wyliczeń 300gospodarki jest to około 85 zł miesięcznie. Ta kwota wystarczy, by załapać się na dolny limit ulgi i być — w myśl Polskiego Ładu — klasą średnią.

Wystarczy nagroda albo chorobowe, by dopłacić do podatku

Osoby zarabiające kwoty graniczne są w mało komfortowym położeniu. W przypadku osób, których zarobki oscylują wokół dolnej granicy limitu, mogą na uldze stracić, jeśli w ciągu roku podatkowego skorzystają ze zwolnienia lekarskiego i przejdą na wypłacane przez ZUS świadczenie chorobowe. Według przepisów nie jest ono przychodem ze stosunku pracy i nie podlega odliczeniu w ramach ulgi.

W podobnej sytuacji są osoby, które stracą pracę. Zarówno pierwsi, jak i drudzy będą mogli znaleźć się w sytuacji, że finalnie w skali roku nie zarobią "wymaganych" 68 412 zł brutto. Wówczas trzeba będzie zwrócić, to co pracodawca będzie automatycznie odliczał od podatku.

W podobnej sytuacji są osoby, których zarobki bliskie są górnej granicy ulgi. Wystarczy, że na konto wpadnie premia i okazać się może, że roczne przychody przekroczyły 133 692 zł. Wówczas konieczna będzie dopłata do podatku.

Co zrobić w takiej sytuacji? Portal 300gospodarka wskazuje, że osoby z "granicznymi" zarobkami mogą złożyć do pracodawcy pisemne oświadczenie o nieodliczaniu ulgi dla klasy średniej. W ciągu roku będziemy płacić wyższe podatki, jednak jeżeli przy rozliczaniu PIT-u okaże się, że jednak zmieściliśmy się w limitach dla klasy średniej, wówczas będzie można odliczyć ulgę w całości i liczyć na zwrot podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(147)
Lolo
5 miesięcy temu
No naprawde chyba trzeba zaczac krasc i pracowac na czarno zebyscie przestali doic z pieniedzy, ktorych ciagle malo. Szukajcie se innych kosi.
Samba
5 miesięcy temu
Czyli teraz ok.
Antek
5 miesięcy temu
Przykre to wszystko.
Firefox
5 miesięcy temu
To nie sa ulgi dla ludzi.
Sonik
5 miesięcy temu
Czekamy na wiecej.
Dżuma
5 miesięcy temu
Na taczki z pisem.
zbysz K.O.
5 miesięcy temu
Jeśli pracownikowi wpadnie dodatkowa premia np 100 tys zł to nawet jeśli zapłaci podatek 32% i ZUS od tej kwoty to i tak w kieszeni pozostanie mu DODATKOWO ponad 60 tysięcy, czy to mało?
Kryslc
5 miesięcy temu
Cel zagmatwanych systemów opartych na ulgach jest tylko jeden. Politycy chcą cię okrasc tak żebyś tego nie ogarnął.
Aga
5 miesięcy temu
Nie wiem kto zyska ja nie dostanę podwyżki bo zarabiam 3105 zł, wszystko podrożało, raty kredytów też, no i wypłaty nie wystarczy ni na bieżące opłaty, gaz , światło, czynsz, kredyt, ciekawe co będę jadła? ja wymiękam, nawet na dojazd do pracy nie wystarczy mi z wypłaty.
XXZ
5 miesięcy temu
a JAK ROZLICZA SIĘ Z ŻONĄ
7 kat
5 miesięcy temu
Stracić można wszystko nawet życie jutro na ulicy
Baranie z WP ...
5 miesięcy temu
Redaktorzyno, nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo nie stracą, tylko zwrócą to, conim się nie należało
Irena
5 miesięcy temu
Nalezalam do OFEE. do 65 roku mialam emerture w 2 czesciach .az tu niespodzianka po przeliczeniu zusu skorzystalam prawie 1900 netto bylam szczesliwa ale poski lad sprawi ze bedzie nizsza 😬😬
Irena
5 miesięcy temu
Prosze o ujawnienie nazwisk tych madrych ekonomistow ,ktorzy te przepisy tworzyly.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić