Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Dziennikarze ujawnili dane. Oto ile naprawdę polski rząd dał Kościołowi

436
Podziel się:

Do Funduszu Kościelnego w ubiegłym roku trafiła rekordowa kwota z budżetu państwa. Jak ustalił "Fakt", rząd dyskretnie dołożył duchownym aż... 37 mln zł. W sumie w 2021 roku na fundusz przeznaczono prawie 200 mln zł. Z tych środków opłacane są m.in. składki na emerytury i renty księży.

Dziennikarze ujawnili dane. Oto ile naprawdę polski rząd dał Kościołowi
Miliony trafiły w ubiegłym roku do Funduszu Kościelnego (Getty Images)

Wspomaganie Kościoła z pieniędzy podatników nie jest tajemnicą, jednak obecna skala tego zjawiska może zaskakiwać. Dziennikarze "Faktu" dotarli do najnowszych danych ministerstwa spraw wewnętrznych, które ukazują, ile dodatkowych środków otrzymał w 2021 roku Fundusz Kościelny.

Rekordowa dotacja dla Funduszu Kościelnego

Dotacje na Fundusz Kościelny już w 2020 roku nie były małe, gdyż wyniosły 181,8 mln zł. Już wtedy dużo mówiło się o tym, że zbyt dużo pieniędzy państwo przeznacza na Kościół. Społeczna burza nie skłoniła jednak rządzących do ograniczenia tych wydatków - wręcz przeciwnie.

Plan MSWiA przewidywał, że w 2021 roku do funduszu miało trafić 156 mln zł. Według ustaleń "Faktu" ostatecznie kwota ta została podwyższona, i to znacznie. Jak to możliwe? Rząd przy okazji nowelizacji ustawy budżetowej dyskretnie dorzucił duchownym nadprogramowe środki. W sumie w ubiegłym roku na Fundusz Kościelny wydano z pieniędzy podatników aż 193,6 mln zł.

Zwiększenia na ogólną kwotę 36 mln 830 tys. zł zostały dokonane decyzjami Ministerstwa Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej (....), dotyczyły sfinansowania zobowiązań wymagalnych powstałych wobec ZUS z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne osób duchownych - napisano w raporcie resortu spraw wewnętrznych, przytaczanym przez "Fakt".

Na co dokładnie przeznaczane są pieniądze z Funduszu Kościelnego? Na stronie MSWiA możemy przeczytać, że środki te mogą zostać wykorzystane przede wszystkim na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej i wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej. W rzeczywistości większość środków wykorzystywana jest do pokrycia składek do ZUS dla duchownych osób.

Lewica chce likwidacji funduszu

Opozycja już przed dwoma laty opracowała projekt ustawy, zakładający likwidację Funduszu Kościelnego. Politycy Lewicy argumentują, że środki przeznaczane na fundusz będą się stale zwiększać, dlatego tę praktykę należy ukrócić. Projekt jednak nadal nie został wzięty pod uwagę przez Sejm.

Wydatki funduszu będą się zwiększać co roku, bo przecież minimalne wynagrodzenie co rok jest wyższe. Trzeba zrobić porządek i fundusz zlikwidować. To Kościół sam powinien opłacać za siebie składki ZUS i zdrowotne - powiedział poseł Lewicy Wiesław Szczepański.
Zobacz także: Ukraina nie powinna być dozbrajana? Posłanka ostro o Watykanie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(436)
to ja
3 miesiące temu
A rodziny chorych dzieci muszą żebrać o pieniądze na leki i rehabilitację!!!!!!!!
YeeaA
3 miesiące temu
Stek kłamstw. Dodajcie choćby środki unijne a wyjdą miliardy
Orzech
3 miesiące temu
Mnie najbardziej boli dotowanie z publicznych pieniędzy działalność organizacji pozarządowych zajmujacych się szerzeniem homoseksualizmu i aborcji. Interesuje mnie kiedy dociekliwi dziennikarze ujawnią jakie sumy trafiły na konta tych organizacji
666
3 miesiące temu
projekty, projekty, projekty & kolejne projekty, o których czytam z kolejnych lat, poczynając od 1989 r , ustawy, zakładające likwidację Funduszu Kościelnego . Tak panstwo, toto panstwo popiera wszelkiego rodzaju cwaniaczków, nierobów i innych pasożydów . Marne geszefciarze ok. 200 "młościwie" panujących nam partii & partyjek politycznych tudzież innych szkodników, gada i tylko gada , szczególnie gdy zbliżają się jakieś tam "wybory", a po wyborach, ojoj po "wyborach" zapadają na kompleks zapierźiałej amnezji nabytej a jakże od zapierźiałego fotela a to bez względu na wyznanie światopoglądowej, nie wyłączając tzw. levycy
kazik
3 miesiące temu
Kościół, niestety cały czas tkwi w kłamstwie ! Fundusz kościelny powstał już w chwili kiedy to państwo przejęło "dobra" kościelne. Po podpisaniu konkordatu nastąpił zwrot w/w dóbr kościołowi z zaznaczeniem, że po ich zwrocie (z sowitym odszkodowaniem) fundusz kościelny przestanie istnieć ! No i co ? Ci co rzekomo głoszą prawdę, świętą prawdę są zwykłymi złodziejami okradający naród.
Agnosytk
3 miesiące temu
No tak największy obszarnik ziemski (po państwie) jest "bidny) jak mysz kościelna i trza go wspomagać.Tylko Q...dlaczego z moich emeryckich podatków skoro jestem agnostykiem?????
olga
3 miesiące temu
jakie majątki? wiara opiera się na majątkach?
Rybka
3 miesiące temu
Czas to zakończyć a lekkoduchy do roboty
ixi
3 miesiące temu
Złodzieje zawsze wspierali złodziei...czemu tu się dziwić...
ixi
3 miesiące temu
Złodzieje zawsze wspierali złodziei...czemu tu się dziwić...
polak-nie-kat...
4 miesiące temu
Przecież tzw "fundusz kościelny" miał być swego rodzaju odszkodowaniem za odebrane nieruchomości. Ale oni odzyskali więcej nieruchomości niż stracili, a wciąż dostają za to rekompensatę. Więc jest to jawne oszustwo, powinni zwrócić te pieniądze licząc od 1990 roku z karnymi odsetkami!
nnn
4 miesiące temu
Nie dam ani złotówki na tacę. Z tego wynika ,że każdy Polak dokłada KK koło 50 zł niezależnie od swoich przekonań.
gosc000
4 miesiące temu
Politycy krytykują a później lecą do biskupa na darmowy obiadek.
Morsolini
4 miesiące temu
A dlaczego by niemieli tych pieniędzy nie dostać ?? Wiecie ile utrzymanie mafii dziś kosztuje a przypominam ze KK jest największym dostawca usług duchowych w Polsce. I Ukraińcy to samo mówią u nich panuje prawosławie i tez sobie liczą i w złoto runo się przyozdabiają i tez nie pomagają tak samo jak u nas w rzymskiej wersji HEHE
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić