BOB| 
aktualizacja 

Rząd wprowadza zmiany w 500 plus. Uważaj, aby nie stracić pieniędzy

17

Niebawem zmienią się zasady programu 500 plus. Jedna z największych "nowości" to fakt, że przechodzi on pod skrzydła ZUS, a także skończy się wypłacanie środków w gotówce.

Rząd wprowadza zmiany w 500 plus. Uważaj, aby nie stracić pieniędzy
Nadchodzą zmiany w programie 500 plus (Pixabay)

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadzi zmiany w programie 500 plus. Nie będzie rewolucji, bo w dużej mierze zasady się nie zmienią. Nadal także będzie taka sama kwota na jedno dziecko, czyli 500 zł. Każdy rodzic jednak musi się zapoznać z nowościami, które niebawem wejdą w życie.

Nowe zasady w 500 plus. Co się zmieni?

Dużą zmianą będzie fakt, że tym świadczeniem nie będą już zajmować się ośrodki pomocy społecznej. Teraz to ZUS będzie rozpatrywać wnioski i także ta państwowa jednostka będzie wypłacać pieniądze.

Skończy się także składanie wniosków w wersji papierowej. Dokumenty będzie można złożyć jedynie przez internet. Do tego będą służyć platforma Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczna.

500 plus w dodatku nie będzie już wypłacane gotówką w kasie urzędu lub przekazem pocztowym. Po zmianach pieniądze będą tylko przelewane na konto internetowe.

Trzeba także uważać, aby nie stracić pieniędzy. Masz już przyznane świadczenie? Możesz spać spokojnie do 31 maja 2022. Nowy wniosek będzie trzeba złożyć w terminie od 1 lutego do 30 czerwca przyszłego roku. Jeżeli się spóźnisz, to ZUS wypłaci mniej pieniędzy.

Na koniec ważna zmiana, która dotyczy rodzin, w których jeden z rodziców na co dzień pracuje za granicą. Do tej pory było tak, że urzędnicy najpierw musieli sprawdzić, czy taka rodzina nie pobiera już podobnych środków w innym kraju, a to wydłużało czas rozpatrzenia wniosku. To się skończy, bo Polska będzie mieć pierwszeństwo i pieniądze szybciej trafią do takich rodzin.

Zobacz także: Polski Ład jest „niesprawiedliwy”? Episkopat krytykuje programu PiS-u
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić