o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
KB
|

Sąd: dyskoteka w lockdownie działała legalnie. To zakaz był nielegalny

84
Podziel się

Przedsiębiorca z Wielkopolski, który dostał karę administracyjną w wysokości 10 tys. zł za to, że nie zamknął dyskoteki w czasie lockdownu, wygrał w sądzie w sanepidem.

Sąd: dyskoteka w lockdownie działała legalnie. To zakaz był nielegalny
Dyskoteki były dotknięte zakazem w czasie pandemii. Zdjęcie ilustracyjne (©clownbusiness - stock.adobe.com)
bESHYxBx

Na początku pandemii rząd zakazał otwierania dyskotek i klubów nocnych. Jeden z przedsiębiorców z Wielkopolski zignorował rządowe rozporządzenia i otworzył swoją dyskotekę. Do akcji wkroczył sanepid, który - donosi "Fakt" opisujący sprawę - nałożył na biznesmena karę administracyjną w wysokości 10 tys. zł.

Przypomnijmy, kara taka jest natychmiast egzekwowana – konto bankowe takiej osoby jest blokowane i może ona dopiero później od tej decyzji się odwoływać do sądu.

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji kontrolerów, ale organ drugiej instancji podtrzymał ją. Ostatecznie sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

bESHYxBz
Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Ten, po rozpatrzeniu sprawy, przyznał, że rząd ma co prawo do ustanowienia czasowego ograniczenia niektórych zakresów działalności przedsiębiorcy, ale taki zakaz musi zostać wprowadzony zgodnie z przepisami, czyli nie może być sprzeczny z Konstytucją i innymi ustawami. Tymczasem z Konstytucji wyraźnie wynika, że ograniczenia wolność i praw mogą być ustanawiane tylko na drodze ustawy. Rząd ograniczył się natomiast do wydania rozporządzenia, czyli aktu niższej rangi, który nie wymaga głosowania w Sejmie.

bESHYxBF

Co więcej, WSA wskazał, że rząd mógł wprowadzić czasowe ograniczenie tylko części działalności przedsiębiorcy, ale nie mógł jej kompletnie mu zakazać.

W efekcie WAS uchylił decyzję sanepidu i zwolnił przedsiębiorcę z płacenia kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESHYxCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
Janek
2 miesiące temu
Brawo sądy
Zak😎
2 miesiące temu
Do wszystkich tu obecnych. Pamiętajcie o jednym. Niezależnie jaka partia "rządzi". Politykom zawsze patrzy się na ręce i na to co robią. Tym bardziej trzeba mieć ograniczone zaufanie do takich "ludzi", ponieważ dla nich liczy się pieniądz i władza a nie nasze dobro. Analizujcie sami a nie dajcie się ogłupiać TV.
Rudi
2 miesiące temu
A wystarczyło słuchać prawników i stosować się do zapisów konstytucji.
bESHYxCb
sprzeciw
2 miesiące temu
Ujawnić dane urzędników i milicjantów biorących udział w nielegalnym posługiwaniu się urzędem w celu szykan, a następnie pociągnąć ich do srogiej odpowiedzialności cywilnej. Nie może to przejść bezkarnie.
Tibu
2 miesiące temu
Co nie zmienia faktu, że dzięki temu wielu ludzi się nie zakaziło. Covid ma gdzieś czy coś jest z rozporządzenia czy ustawy. Wolnościowe szury i tak tego nie zrozumieją, bo dla nich covid to fikcja, 5G powoduje, że krowy nie dają mleka, a Biden to reptilianin. Zero dyskusji z takimi buraczkami
laikant
2 miesiące temu
Nadzwyczajna kasta odpowiada za utratę zdrowia i śmierć tysięcy osób. Jakby sędzia czytał ustawy, a nie "Kapitał" Marksa, może i by działał zgodnie z prawem.
Kolo
2 miesiące temu
Morawiecki z Kaczyńskim i Sasinem oraz Kamińskim i posłami PiS powinni z własnej kieszeni wypłacać za wprowadzenie bezprawnych przepisów. Rząd do dymisji!
Leon Z
2 miesiące temu
Teraz pora na pozwy cywilne przeciw pracownikom gestapo sanitarnego zwanego sanepidem.
zxc
2 miesiące temu
Towarzystwo urzędnicze nie zna przepisów tylko wie jak kasę grabić.
Jorg
2 miesiące temu
No to teraz należy założyć sprawę o przekroczenie uprawnień przez tych, co tę karę bezprawenie nałożyli. Norymberga 2.0 nadchodzi.
POLAK
2 miesiące temu
I TO POPIERAMY JEST MSA TAKICH SPRAW HOTELE TEŻ KURORTY
Leszek
2 miesiące temu
Nie on jedyny!!!
Aga
2 miesiące temu
I świetnie. Wszyscy przedsiębiorcy powinni walczyć o swoje prawa. Nie było stanu wyjątkowego więc wszystko mogło być otwarte.
bESHYxBT
Leonn
2 miesiące temu
Teraz niech założy sprawe sanepidowi za szykany, brak znajomości prawa i koszty wizerunkowe
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić