Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Rząd zaskoczony. Tak ogromnych wpływów z nowego podatku się nie spodziewał

117
Podziel się:

Rząd Mateusza Morawieckiego długo wyczekiwał, aż podatek handlowy wejdzie w życie. Nastąpiło to w końcu w 2021 roku, a przynieść miało do budżetu 1,5 miliarda złotych. Okazuje się, że były to nietrafione szacunki, a sklepy zapłacą znacznie więcej.

Rząd zaskoczony. Tak ogromnych wpływów z nowego podatku się nie spodziewał
Podatek handlowy przyniesie do budżetu znacznie więcej, niż szacował rząd (WP, Agata Wołoszyn)

Rząd latami czekał, aż podatek handlowy wejdzie w życie. Nastąpiło to w końcu na początku 2021 roku. Ministerstwo Finansów oszacowało, że w ciągu 12 miesięcy przyniesie on do budżetu 1,5 miliarda złotych.

Podatek handlowy żyłą złota

Okazuje się, że taką kwotę hipermarkety i dyskonty wpłaciły dużo wcześniej. 1,5 miliarda złotych fiskus niemal w całości zebrał od sieci handlowych już po siedmiu miesiącach 2021 roku.

Dlatego też konieczna okazała się zmiana szacunków. W projekcie noweli budżetowej rząd zmienił szacunkowe wpływy z podatku na ponad 2,5 miliarda złotych - zwraca uwagę tvn24.pl.

To ogromna podwyżka wpływu z podatku handlowego. Rząd oszacował, że danina przyniesie dokładnie o 1 miliard 66 milionów 987 tysięcy złotych więcej. To o prawie trzy czwarte więcej (73,2 proc.) w porównaniu do ustawy budżetowej na rok 2021.

Trudne losy podatku handlowego

Rząd długo zacierał ręce w oczekiwaniu na podatek handlowy. Pierwotnie miał on wejść w życie już w 2016 roku, ale nowe przepisy zakwestionowała Komisja Europejska. KE uznała, że może to być niedozwolona pomoc publiczna dla mniejszych podmiotów handlowych.

Z argumentacją Komisji nie zgodziły się europejskie sądy. W maju 2019 roku Sąd Unii Europejskiej przyznał rację polskiej stronie. Ostateczny wyrok w tej sprawie - korzystny dla polskiego rządu - w marcu 2021 roku wydał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Na rozstrzygnięcie przed TSUE rząd nie czekał. Nakazał sieciom handlowym płacić już od początku 2021 roku.

Podatek od usług handlowych posiada dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 milionów złotych, a 170 milionów złotych miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 milionów złotych miesięcznie.

Zobacz także: Zakaz handlu staje się fikcją. "Solidarność" chce uszczelnienia prawa. Uda się?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(117)
ekonom
8 miesięcy temu
Nareszcie polskie rodziny stać na grube zakupy w sklepach. To i ceny idą w górę.
Asdf
8 miesięcy temu
Tyle pieniędzy w budżecie niby jest, a im mało i mało bo co raz więcej nowych,,opłat,,to komu zabierają,wszystkim by dać swoim co na nich zagłosują,niekoniecznie ty mi co praca pasuje tylko zapomogi
Asas
8 miesięcy temu
Sklepy tylko przekazują bo płacą klienci ,wiecie czemu wszystko drożeje,bo ,,opłat ,, narobili i mówią że złodziejom zabrali , znaczy my wszyscy złodzieje podług PiS
Misiek
8 miesięcy temu
A wszyscy się dziwią dlaczego wszystko tak drożeje w sklepach, a to tylko zasługa Pinokia
Kicia
8 miesięcy temu
to nie sieci handlowe płacą ten podatek tylko my nabywcy, ponieważ sieci handlowe wkalkulowały ten podatek w cenę towaru. Tak Nie rząd PIS Dziel Ców okrada suwerena
tom
8 miesięcy temu
a czy tez rzad kiedykolwiek cos trafnie wyliczył? Chyba tylko swoje podwyżki
Skarbnik
8 miesięcy temu
Jeszcze zagraniczne przelewy bankowe powinni opodatkować, z możliwością odliczenia od podatku dla płacących podatki w polsce
Księgowy
8 miesięcy temu
A rząd nie może podać do sądu Komisji Europejskiej o odszkodowanie za lata 2016-20 w wysokości 10 mld zł, za bezpodstawne wstrzymanie podatku?
Jan
8 miesięcy temu
JA WIEM JEDNO WSZEDZIE KTOJA KLIENTOW...W CALEJ EUROPIE....A MARKETY POLECAM MONITOROWAC....TO dorzy złodzieje....NALOTY US,KAS,PIP....powinno być standardem.....
Pełna kur wal...
8 miesięcy temu
Panie Ziobro i Jaki czyli TSUE nie zawsze pluje na Polskę a wy oczywiście milczycie.
Kolo
8 miesięcy temu
Tępy Polak dalej myśli,że jego to nic nie kosztuje? Cały ten podatek to nie koszt hipermarketów tylko TWÓJ KLIENCIE wyjęty z twojego portfela
Suweren
8 miesięcy temu
I naprawde Polaczki myślicie, ze to siecie płaca ten podatek a nie klienci???
Robcio
8 miesięcy temu
W ministerstwie pracują fachowcy to jakim cudem pomylili się o miliard. Czyżby to byli protegowani pisowscy
aka
8 miesięcy temu
Ludzie nie rozumieją, ale parkiety przerzuciły te podatki w produkty. Żond zadowolony, gawiedź pisoska nie rozumie, ogólnie cyrk na kółkach. Jest wesoło do czasu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić