Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
KRO
|

Rząd zaskoczony. Tak ogromnych wpływów z nowego podatku się nie spodziewał

117
Podziel się

Rząd Mateusza Morawieckiego długo wyczekiwał, aż podatek handlowy wejdzie w życie. Nastąpiło to w końcu w 2021 roku, a przynieść miało do budżetu 1,5 miliarda złotych. Okazuje się, że były to nietrafione szacunki, a sklepy zapłacą znacznie więcej.

Rząd zaskoczony. Tak ogromnych wpływów z nowego podatku się nie spodziewał
Podatek handlowy przyniesie do budżetu znacznie więcej, niż szacował rząd (WP, Agata Wołoszyn)
bELxVDYl

Rząd latami czekał, aż podatek handlowy wejdzie w życie. Nastąpiło to w końcu na początku 2021 roku. Ministerstwo Finansów oszacowało, że w ciągu 12 miesięcy przyniesie on do budżetu 1,5 miliarda złotych.

Podatek handlowy żyłą złota

Okazuje się, że taką kwotę hipermarkety i dyskonty wpłaciły dużo wcześniej. 1,5 miliarda złotych fiskus niemal w całości zebrał od sieci handlowych już po siedmiu miesiącach 2021 roku.

bELxVDYn

Dlatego też konieczna okazała się zmiana szacunków. W projekcie noweli budżetowej rząd zmienił szacunkowe wpływy z podatku na ponad 2,5 miliarda złotych - zwraca uwagę tvn24.pl.

To ogromna podwyżka wpływu z podatku handlowego. Rząd oszacował, że danina przyniesie dokładnie o 1 miliard 66 milionów 987 tysięcy złotych więcej. To o prawie trzy czwarte więcej (73,2 proc.) w porównaniu do ustawy budżetowej na rok 2021.

Trudne losy podatku handlowego

Rząd długo zacierał ręce w oczekiwaniu na podatek handlowy. Pierwotnie miał on wejść w życie już w 2016 roku, ale nowe przepisy zakwestionowała Komisja Europejska. KE uznała, że może to być niedozwolona pomoc publiczna dla mniejszych podmiotów handlowych.

bELxVDYt

Z argumentacją Komisji nie zgodziły się europejskie sądy. W maju 2019 roku Sąd Unii Europejskiej przyznał rację polskiej stronie. Ostateczny wyrok w tej sprawie - korzystny dla polskiego rządu - w marcu 2021 roku wydał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Na rozstrzygnięcie przed TSUE rząd nie czekał. Nakazał sieciom handlowym płacić już od początku 2021 roku.

Podatek od usług handlowych posiada dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 milionów złotych, a 170 milionów złotych miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 milionów złotych miesięcznie.

bELxVDYu
Zobacz także: Zakaz handlu staje się fikcją. "Solidarność" chce uszczelnienia prawa. Uda się?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELxVDYO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(117)
ekonom
miesiąc temu
Nareszcie polskie rodziny stać na grube zakupy w sklepach. To i ceny idą w górę.
Asdf
miesiąc temu
Tyle pieniędzy w budżecie niby jest, a im mało i mało bo co raz więcej nowych,,opłat,,to komu zabierają,wszystkim by dać swoim co na nich zagłosują,niekoniecznie ty mi co praca pasuje tylko zapomogi
Asas
miesiąc temu
Sklepy tylko przekazują bo płacą klienci ,wiecie czemu wszystko drożeje,bo ,,opłat ,, narobili i mówią że złodziejom zabrali , znaczy my wszyscy złodzieje podług PiS
bELxVDYP
Misiek
miesiąc temu
A wszyscy się dziwią dlaczego wszystko tak drożeje w sklepach, a to tylko zasługa Pinokia
Kicia
miesiąc temu
to nie sieci handlowe płacą ten podatek tylko my nabywcy, ponieważ sieci handlowe wkalkulowały ten podatek w cenę towaru. Tak Nie rząd PIS Dziel Ców okrada suwerena
tom
miesiąc temu
a czy tez rzad kiedykolwiek cos trafnie wyliczył? Chyba tylko swoje podwyżki
Skarbnik
miesiąc temu
Jeszcze zagraniczne przelewy bankowe powinni opodatkować, z możliwością odliczenia od podatku dla płacących podatki w polsce
Księgowy
miesiąc temu
A rząd nie może podać do sądu Komisji Europejskiej o odszkodowanie za lata 2016-20 w wysokości 10 mld zł, za bezpodstawne wstrzymanie podatku?
Jan
miesiąc temu
JA WIEM JEDNO WSZEDZIE KTOJA KLIENTOW...W CALEJ EUROPIE....A MARKETY POLECAM MONITOROWAC....TO dorzy złodzieje....NALOTY US,KAS,PIP....powinno być standardem.....
Pełna kur wal...
miesiąc temu
Panie Ziobro i Jaki czyli TSUE nie zawsze pluje na Polskę a wy oczywiście milczycie.
Kolo
miesiąc temu
Tępy Polak dalej myśli,że jego to nic nie kosztuje? Cały ten podatek to nie koszt hipermarketów tylko TWÓJ KLIENCIE wyjęty z twojego portfela
Suweren
miesiąc temu
I naprawde Polaczki myślicie, ze to siecie płaca ten podatek a nie klienci???
Robcio
miesiąc temu
W ministerstwie pracują fachowcy to jakim cudem pomylili się o miliard. Czyżby to byli protegowani pisowscy
bELxVDYH
aka
miesiąc temu
Ludzie nie rozumieją, ale parkiety przerzuciły te podatki w produkty. Żond zadowolony, gawiedź pisoska nie rozumie, ogólnie cyrk na kółkach. Jest wesoło do czasu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić